V Elektru Gorenjska, enem od petih elektrodistribucijskih podjetij, iščejo novega strateškega lastnika za svoje hčerinsko proizvodno podjetje Gorenjske elektrarne. Za vodenje prodajnega postopka Gorenjskih elektrarn v Elektru Gorenjska na podlagi javnega razpisa iščejo izvajalca pravnega, davčnega in finančnega področja. Po naših podatkih naj bi izbrani svetovalec najprej pripravil oceno vrednosti hčerinskega podjetja, v naslednji fazi pa izpeljal prodajni postopek. Kot so nam povedali v Elektru Gorenjska, finančni svetovalec še ni izbran, prodajni postopek podjetja Gorenjske elektrarne pa bo predvidoma zaključen do konca letošnjega leta.
Cilj cenitve premoženja je ugotoviti, koliko sploh znaša tržna vrednost Gorenjskih elektrarn. Eden od pomembnih ciljev prodaje Gorenjskih elektrarn je pridobiti dodatna sredstva za načrtovane visoke investicije, smo izvedeli neuradno. V prevzem Gorenjskih elektrarn se bodo lahko podala tudi tuja podjetja, a kot ocenjuje dober poznavalec razmer, ki želi ostati neimenovan, se za prevzem ne pričakuje velikega zanimanja iz tujine, med potencialnimi novimi lastniki pa se omenja Holding Slovenske elektrarne (HSE) oziroma katero od podjetij iz skupine Gen. Za nakup Gorenjskih elektrarn predkupne pravice nima nihče, poleg države, ki ima neposredno v lasti skoraj 80-odstotni lastniški delež, s povezanimi osebami pa okrog 85-odstotnega, pa ima Elektro Gorenjska še številne druge delničarje. V primeru odsotnosti zadovoljivih ponudb za nakup stoodstotnega lastniškega deleža Gorenjskih elektrarn se neuradno omenja možno partnerstvo Elektra Gorenjska s katerim strateškim partnerjem, ki bi zagotovil finančna sredstva za vlaganja in postal solastnik tega proizvodnega podjetja.
Prodaja poslovno nepotrebnega premoženja
Po neuradnih podatkih bodo morala tudi druga elektrodistribucijska podjetja odprodati poslovno nepotrebno premoženje, izkupiček pa nameniti za investicijske aktivnosti. Ob tem je cilj pospešiti razvoj distribucijskega omrežja za tako imenovani zeleni prehod. Trenutno obstaja ogromna razlika med tem, koliko so elektrodistribucijska podjetja sposobna, in tem, koliko bi morala investirati v zeleni prehod.
Naše neuradne informacije so v Elektru Gorenjska potrdili. »Elektrodistribucijska podjetja smo nosilci zelenega prehoda v nizkoogljično družbo, ki terja ogromna vlaganja v širitev energetske infrastrukture kot tudi vlaganja v gradnjo novih obnovljivih virov energije.« Ob tem so poudarili, da je Elektro Gorenjska pred izzivom, kako zagotoviti zadostna sredstva za razvoj in širitev elektrodistribucijskega sistema, po drugi strani pa Gorenjske elektrarne ravno tako potrebujejo sredstva za širitev portfelja proizvodnih enot. »Zaradi izjemno volatilnih cen na trgu z električno energijo je izjemno pomembno tudi obvladovanje cenovnih tveganj proizvedene električne energije, kar pa ne sme biti primarni fokus elektrodistribucijskih podjetij.«
Pridobitev lastne koncesije
Zato v Elektru Gorenjska kot optimalno rešitev za obe družbi ocenjujejo, da se Gorenjske elektrarne prodajo strateškemu kupcu. »To bi pomenilo boljše okolje za razvoj hčerinskega podjetja, obenem pa bi Elektro Gorenjska dobil vir financiranja za nadgradnjo distribucijskega omrežja v skladu z nacionalnim energetskim načrtom oziroma razvojnimi načrti, za katerimi trenutno zaostaja. Z dezinvestiranjem vsega premoženja in dejavnosti, ki niso vezane na izvajanje gospodarske javne službe distribucijskega operaterja – kar med drugim pričakuje država kot večinska lastnica – bo Elektro Gorenjska tudi izpolnil pogoje za pridobitev lastne koncesije gospodarske službe, kar je naš dolgoletni strateški cilj.«
V letu 2022 je podjetje Gorenjske elektrarne ustvarilo 8,8 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je v primerjavi z letom pred tem predstavljalo skoraj dvakratno rast, medtem ko se je čisti dobiček povečal za dobrih 120 odstotkov in je znašal 2,3 milijona evrov. Električno energijo proizvaja v 14 hidroelektrarnah, od katerih eno, HE Sava, najema od Elektra Gorenjska. V HE Sava od leta 2022 zaradi požara potekajo obnovitvena dela, ki bodo predvidoma zaključena letos. Obnovljena hidroelektrarna bo omogočala povečanje proizvodnje električne energije od 20 do 25 odstotkov. Proti koncu preteklega leta pa je bila zaključena obnova HE Standard, ki je pripomogla k 40-odstotnemu povečanju proizvodnih zmogljivosti. Razen v hidroelektrarnah Gorenjske elektrarne električno energijo pridobivajo iz približno 20 sončnih elektrarn, v kogeneracijah pa proizvajajo toplotno in električno energijo.