Medtem ko je Elon Musk izgubil osupljivih 130 milijard evrov, Jeff Bezos 45, in Mark Zuckerberg 28 milijard, se je Buffettovo premoženje povečalo za 12,7 milijarde – zdaj skupno znaša 155 milijard, kar ga postavlja na šesto mesto najbogatejših ljudi na svetu, kaže Bloombergov indeks milijarderjev.
Ko trg gori, Buffett kupuje
Buffett, znan kot "prerok iz Omahe", je že pred leti začel prodajati delnice, zdaj pa ima rekordnih 321 milijard v gotovini, kar mu omogoča, piše Bloomberg, gibanje po trgu z eleganco investicijskega ninje.
Njegova nedavna poteza? Povečanje deležev v petih največjih japonskih trgovskih gigantih: Mitsui, Mitsubishi, Sumitomo, Itochu in Marubeni. V vsakega je vložil skoraj 10 odstotkov, kar se je v času tržne turbulence izkazalo za več kot modro.
Medtem pri Musku...
V nasprotju z Buffettovo konzervativno strategijo so tehnološki velikani doživeli pravi šok.
Najslabše jo je odnesel Elon Musk, ki je poleg finančnih izgub utrpel tudi padec vrednosti Tesle in drugih podjetij. Jeff Bezos je prav tako občutil udarec, saj je Amazon utrpel posledice zaradi višjih stroškov uvoza. Tudi Zuckerberg, ki sicer rad govori o "metavesolju prihodnosti", ni ušel realnosti sedanjosti.
Buffett ne investira – meditira
Buffett se raje drži klasičnih metod: vlaga v podcenjena podjetja z zdravimi temelji, zanesljivim vodstvom in trajno konkurenčno prednostjo. V svoji karieri se drži enega najbolj citiranih nasvetov v svetu financ: »Bodite prestrašeni, ko so drugi pohlepni, in pohlepni, ko so drugi prestrašeni.«
V marčevskem intervjuju za CBS News je carine označil kot "vojno napoved" in posvaril pred njihovim vplivom na inflacijo. Poudaril je, da carine v resnici kaznujejo potrošnike, saj zvišujejo cene izdelkov, ne da bi nujno pomagale domači industriji.
To ni prvič, da je bil skeptičen do agresivne trgovinske politike. Že leta 2018, sredi prvih trenj med ZDA in Kitajsko, je opozoril, da lahko carine "povzročijo več škode kot koristi", saj dušijo globalno rast.
Medtem ko milijarderji v Silicijevi dolini preštevajo izgubljene milijarde in iščejo naslednjo tehnološko "raketo", Buffett še naprej sedi v svoji pisarni v Omahi in bere bilance. Brez spektakla, brez tvitov, brez vesoljskih misij. Samo – zdrava logika, dobra podjetja in potrpežljivost.