Iz Dravskih elektrarn Maribor (DEM) se je denar zlival v številna zasebna podjetja. Eno izmed njih je bila mariborska agencija Spem, ki se že več let tožari s svojim nekdanjim poslovnim partnerjem. Sodni postopek, v katerem od elektrarn terja 250.000 evrov odškodnine, poteka na okrožnem sodišču v Mariboru. Z nastopom prve vlade Janeza Janše je za Spem nastopilo zlato poslovno obdobje. Seznam njenih strank je obsegal skoraj vse ključne (para)državne organizacije in podjetja: Kad, Sod, HSE, NKBM, Hit, Telekom Slovenije, Siol, Mobitel, Zavarovalnico Triglav, Petrol, Abanko Vipa, Adrio Airways… Tudi DEM so bile na seznamu tistih družb, ki jim je Spem ponujal svoje storitve.

Milijonsko napajanje z dravskimi denarnimi tokovi

Z agencijo je tedanji direktor DEM Damijan Koletnik leta 2007 podpisal dve lukrativni (dobičkonosni) svetovalni pogodbi. Ni jih sklenil za določeno časovno obdobje, denimo za leto ali dve. Potek pogodb je raje vezal na čas zgraditve črpalne hidroelektrarne Kozjak na Dravi in do pridobitve gradbenega dovoljenja za gradnjo hidroelektrarne na Muri. Ker se bosta ta dva projekta udejanjila na »nikolovo«, je imela agencija v solasti Božidarja Novaka pravico v nedogled terjati plačilo izdanih računov. Če pa bi si elektrarne drznile enostransko odpovedati pogodbi, bi morale Spemu plačati 250.000 evrov pogodbene kazni.

Koletnika je leta 2009 nasledil Viljem Pozeb in že takoj po nastopu mandata napovedal prekinitev dragih pogodb s Spemom. Dejansko pa je še šest let odrejal plačila izdanih računov. Iz aplikacije Erar izhaja, da je Spemu med novembrom 2014 in avgustom 2015 mesečno nakazoval po slabih 14.000 evrov. Za svetovanje pri projektih, ki jih je HSE uradno zamrznil, je Spem po neuradnih podatkih zaslužil več kot poldrugi milijon evrov.

Višji sodniki odredili zaslišanje Pozeba

Mariborski okrožni sodnik Jože Vidic je prvi narok za glavno obravnavo izpeljal leta 2016, leto zatem pa je sprejel sodbo, s katero je zavrnil tožbeni zahtevek Spema, z oceno, da sta bili pogodbi sklenjeni za določen čas in da je bila prekinitev upravičena. Toda višje sodišče v Mariboru je po pritožbi Spema razveljavilo sodbo z ugotovitvijo, da se je sodnik Vidic prenaglil. Moral bi namreč bolj poglobljeno razčistiti vprašanje (ne)določenega roka trajanja pogodb in zaslišati Pozeba, ki je danes upokojen, na lanskih lokalnih volitvah pa je bil kot kandidat stranke Franca Kanglerja izvoljen v mariborski mestni svet.

V pričakovanju zaslišanja Pozeba, ki je sodišču že poslal svojo pisno izjavo, se je včerajšnjega naroka udeležil tudi direktor Spema Tomaž Mihelin Ritlop. Prišel je zaman, saj je Vidic zbranim razložil, da priče sploh ni povabil; Pozeba namerava zaslišati šele aprila. Spemov pooblaščenec Darko Vran je zatem v spis vložil januarski Večerov članek z naslovom Elektrarn na Muri ne bo. Članek citira okoljskega ministra Jureta Lebna, ki je napovedal zaustavitev sprejemanja državnega prostorskega načrta za elektrarne na Muri. Ministrove besede naj bi po prepričanju odvetnika Vrana dokazovale, da elektrarne niso ustavile svojega projekta, kot trdijo, saj upravni postopki še zmeraj potekajo. Zadnjo besedo pa bo imela slovenska vlada, je dodal.

Priporočamo