Zavarovalna skupina Sava, v kateri je krovna družba Sava Re, je lani ustvarila 68,2 milijona evrov čistega dobička, kar je bilo dobrih 10 odstotkov manj kot leta 2021 in 13,7 odstotka več, kot je bilo načrtovano. Kot so pojasnili v Zavarovalni skupini Sava, so na čisti poslovni izid negativno vplivale škode. Izplačilo škod in škodnih rezervacij se je namreč povečalo zaradi škodne inflacije (dražja popravila), ujm in povečanja škodne pogostosti avtomobilskih zavarovanj v Sloveniji zaradi sprostitve ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Negativno so vplivala tudi neugodna gibanja na finančnih trgih in dobiček slovenske pokojninske družbe Sava pokojninska ter donos naložb zaradi spremembe njihove poštene vrednosti. Po drugi strani so pozitivno vplivali rezultati hčerinskih družb v tujini in pozavarovanj ter izboljšanje poslovanja tako imenovanega FOS-posla (freedom of services), ki se nanaša na posle, sklenjene v državah članicah EU.
Zavarovalna skupina Sava je kosmate premije, ki prikazujejo ceno, ki jo zavarovalnice zaračunavajo zavarovancem za zavarovalno kritje, lani povečala za 6,1 odstotka, na 774,1 milijona evrov, pri čemer je bila rast dosežena tako na slovenskem kot na tujih trgih. Kombinirani količnik celotne skupine se je zaradi popuščanja pandemije pričakovano povečal na 90,7 odstotka, a je bil boljši od načrtovanega v višini 94 odstotkov. Ta kazalec je pri poslovanju zavarovalnic eden ključnih. Vključuje škode in stroške ter tako prikazuje uspešnost posamezne vrste zavarovanja. Če je višji od sto odstotkov, to pomeni, da zbrane premije ne zadoščajo za pokrivanje škod in stroškov s posamezno vrsto zavarovanja. Po načrtih naj bi bil kombinirani količnik v letošnjem letu manjši od 95 odstotkov.
Za dividende dobra
tretjina dobička
Dividendna politika predvideva, da se za dividende izplača med 35 in 45 odstotki čistega dobička Zavarovalne skupine Sava. Zaradi povečanih prepoznanih tveganj, povezanih s covidom-19, in posebne previdnosti, h kateri je pozvala tudi Agencije za zavarovalni nadzor (AZN), v letu 2020 dividende niso bile izplačane, v letu 2021 pa so bile po priporočilu AZN izplačane v omejeni višini, 0,85 evra na delnico. Potem ko je lani delničarjem za delnico namenila 1,5 evra, uprava in nadzorni svet Save Re letos predlagata izplačilo 1,6 evra dividende na delnico, kar skupaj predstavlja 24,8 milijona evrov oziroma 36,3 odstotka čistega dobička skupine za lansko leto. O tem bodo delničarji odločali na junijski skupščini. S povezanimi organizacijami država v Savi Re obvladuje okoli 40-odstotni lastniški delež, pri čemer ima družba deset odstotkov lastnih delnic.
Zavarovalna skupina Sava poleg Save Re vključuje še osem zavarovalnic v Sloveniji in regiji jugovzhodne Evrope ter trinajst družb, med drugim pokojninskih in za upravljanje premoženja.