Potem ko so podjetje Google lani razglasili za monopolista na področju spletnega iskanja, se poraja vprašanje, kakšne posledice ga čakajo. Ameriško ministrstvo za pravosodje je že predlagalo, naj se spletni velikan odpove enemu izmed svojih najbolj priljubljenih izdelkov, ki ga uporablja kar 3,5 milijarde ljudi po vsem svetu.
Chrome kot predmet prodaje
Gre za Google Chrome, najbolj priljubljen spletni brskalnik na svetu. Poleg prodaje Chroma je ministrstvo predlagalo tudi ločitev operacijskega sistema Android od iskalnika in trgovine Google Play ter večjo odprtost glede deljenja informacij z oglaševalci, da bi ti imeli večji nadzor nad umestitvijo svojih oglasov.
Ko so se začela pojavljati namigovanja o morebitni prodaji Chroma, so v medijih zaokrožila tudi imena podjetij, ki naj bi bila zainteresirana za prevzem. Sprva je bilo omenjeno podjetje Perplexity, pred kratkim pa je Nick Turley iz OpenAI-ja namignil, da bi bil Chrome zanimiv tudi za njihovo podjetje. Če bi jim uspelo prevzeti brskalnik z več milijardami uporabnikov, bi ga lahko preoblikovali v prvi pravi spletni brskalnik, ki ga poganja umetna inteligenca, vanj pa bi integrirali svoj klepetalnik.
Koliko bi lahko stal Chrome?
Chrome je seveda zanimiv za številna podjetja, a jasno je, da bo za njegov prevzem treba globoko seči v žep. Uradne ocene vrednosti še ni, vendar je analitik Mandeep Singh pred kratkim omenil številko okoli 20 milijard evrov.
Vendar pa nekateri verjamejo, da bi bila prava cena več kot dvakrat višja, in sicer okoli 50 milijard.
DuckDuckGo: prevzem si želimo, a sredstev nimamo
Izvršni direktor iskalnika DuckDuckGo Gabriel Weinberg je ocenil, da bi Chrome lahko dosegel omenjeno vrednost. Gre za "grobo oceno", ki sicer temelji na številu uporabnikov in dosegu brskalnika, ne na natančnih finančnih analizah. Weinberg priznava, da bi njegovo podjetje sicer z veseljem prevzelo Chrome in ga povezalo z lastnim iskalnikom, a za to nimajo dovolj finančnih sredstev.
Kaj sledi?
Weinberg je svoje ocene in željo po nakupu izrazil tudi med pričanjem na sodišču, kjer poteka postopek zaradi domnevnega Googlovega monopola. Primer vodi sodnik Amit Mehta, ki bo odločil o prihodnosti Chroma.
Google, pričakovano, ne namerava prostovoljno prodati svojega brskalnika: če bo sodnik Mehta odločil v korist prisilne prodaje, se bo Google najverjetneje pritožil.