Po izteku roka za oddajo zavezujoče ponudbe za nakup jeklarske družbe Štore Steel v lanskem novembru se je prodajni postopek nadaljeval, kar smo v časniku Dnevnik napovedali. V sklepni etapi je od šestih kandidatov za prevzem, ki so oddali zavezujoče ponudbe, ostal le eden: Sij – Slovenska industrija jekla. Ali bo Sij, ki je v večinski lasti države, vendarle oddal zavezujočo ponudbo, bo znano danes, ko se izteče rok za to dejanje.

Medtem v Skupini Sij načrtujejo odpuščanja v matični družbi Sij, d. d., ki obratuje kot holdinška družba in je bodisi neposredna bodisi posredna lastnica okoli 30 podjetij. Koliko od 132 delavcev bodo odpustili, v Skupini Sij niso odgovorili, po neuradnih podatkih pa bi jih lahko okoli 50. Pojasnili so, da število zaposlenih v Siju, d. d., ki opravljajo režijska dela, predstavlja 3,6 odstotka zaposlenih celotne skupine in da program presežnih delavcev, ki ga pripravljajo v Siju, d. d., ne pomeni množičnega odpuščanja. »V proizvodnih družbah Skupine Sij programov presežnih delavcev ne pripravljamo.«

V sklepni etapi je od šestih kandidatov za prevzem, ki so oddali zavezujoče ponudbe, ostal le eden: Sij – Slovenska industrija jekla.

Psihološka pomoč zaposlenim

Po pojasnilih Skupine Sij bodo v Siju, d. d., uvedli vitkejšo organizacijsko strukturo, pri čemer bodo ohranili strateške in nadzorne funkcije, omejili obseg izvajanja centraliziranih storitev za odvisne družbe ter poiskali dodatne sinergije v procesih z odvisnimi družbami. Z namero prilagoditve poslovanja, ki vključuje tudi pripravo programa presežnih delavcev, so bili zaposleni v Siju, d. d., seznanjeni sredi decembra, končno število zniževanja števila zaposlenih pa bodo izvedeli v drugi polovici januarja, ko bo program izdelan. Nekaterim zaposlenim bodo skladno s potrebami odvisnih družb ponudili prezaposlitev, ostali pa bodo prejeli odpoved delovnega razmerja. V Siju, d. d., bodo zaposlenim, ki jih bodo odpustili, izplačali odpravnine, ponudili so jim tudi psihološko pomoč in pomoč pri iskanju novih zaposlitev.

Z namero prilagoditve poslovanja, ki vključuje tudi pripravo programa presežnih delavcev, so bili zaposleni v Siju, d. d., seznanjeni sredi decembra, končno število zniževanja števila zaposlenih pa bodo izvedeli v drugi polovici januarja, ko bo program izdelan.

Evropska jeklarska industrija, so nadaljevali v Skupini Sij, se še naprej sooča z zahtevnimi razmerami – ohlajanjem evropskega gospodarstva in nizkim povpraševanjem industrij na ključnih evropskih trgih. »Še vedno obstaja tudi velik pritisk uvoženega jekla, zlasti iz Azije, kjer jeklo proizvajajo z nekajkrat nižjimi stroški energentov in brez zavez glede zmanjševanja vplivov na okolje. Industrijo pestijo tudi visoki stroški za energijo, ki so dva- do trikrat višji, kot so bili pred energetsko krizo, svoje je dodal še novi tarifni sistem omrežnin v Sloveniji. Nestabilne geopolitične razmere povzročajo motnje v dobavnih verigah, povečujejo stroške surovin in energije ter omejujejo dostop do različnih trgov,« so dejali v Skupini Sij. Ob tem so poudarili, da vsi našteti dejavniki vztrajno bremenijo poslovanje, zato že dlje časa izvajajo različne ukrepe, med katerimi so optimizacija in zmanjševanje vseh nenujnih stroškov, zaustavitev ali zamik vseh naložb, ki ne prinašajo takojšnjih rezultatov, ter prilagoditve pri organizaciji dela v odvisnih družbah, ki so jih uskladili s socialnimi partnerji.

V sklepni etapi je od šestih kandidatov za prevzem, ki so oddali zavezujoče ponudbe, ostal le eden: Sij – Slovenska industrija jekla.

Na obzorju boljši časi

V prvem polletju lanskega leta je Skupina Sij ustvarila 582,1 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je bilo za dobre tri odstotke manj kot v enakem obdobju lani. Denarni tok iz poslovanja (EBITDA), ki kaže, koliko sredstev podjetjem ostane za naložbe, vračilo posojil in izplačilo dobičkov lastnikom, se je v obravnavanem obdobju znižal za dobro petino, na 42,2 milijona evrov. Čisti dobiček se je znižal za skoraj 90 odstotkov, na 1,6 milijona evrov. Konec julija so finančne obveznosti Skupine Sij znašale 283 milijonov evrov, od katerih jih je bilo kratkoročnih, se pravi z zapadlostjo v enem letu, 159 milijonov evrov. Po ocenah so prihodki od prodaje Skupine Sij v celotnem letu 2024 znašali približno milijardo evrov, kolikor so znašali tudi predlani, EBITDA pa 51 milijonov evrov, medtem ko višine čistega poslovnega izida v Skupini Sij niso razkrili. V letu 2023 ga je sicer ustvarila 4,5 milijona, v letu 2022 pa 47,2 milijona evrov.

Po načrtih naj bi se prihodki od prodaje Skupine Sij letos povečali na raven od 1,047 do 1,112 milijarde evrov, EBITDA pa naj bi znašal od 61 do 85 milijonov evrov. »Po ocenah Oxford Economics naj bi se povpraševanje po jeklu začelo povečevati konec prvega oziroma v začetku drugega četrtletja leta 2025, kar bi pozitivno vplivalo tudi na naše poslovanje,« so dodali v Skupini Sij. 

Priporočamo