Hrvati bodo izpeljali še en velik prevzem na slovenskih tleh. Skupina Mplus bo namreč v pomurski agroživilski skupini Panvita pridobila 51-odstotni lastniški delež. Od 50 milijonov evrov, kolikor bo Mplus odštel za ta delež, bo okoli tri četrtine namenjeno dokapitalizaciji Panvite, preostali znesek pa si bodo razdelili lastniki – brata Iztok in Peter Polanič, ki skupaj obvladujeta malenkost več kot polovični lastniški delež, Jožef Horvat ter Kristian Ravnič z družinskimi člani. Za uspešen zaključek dogovorjene kupčije bo morala soglasje podati Javna agencija RS za varstvo konkurence.
Po zaključenem prevzemnem postopku bosta sedež in vodstvo Panvite ostala v Rakičanu. Vodstvu Panvite, ki ga tvorita predsednik uprave Peter Polanič in izvršni direktor Toni Balažič, se bosta pridružila finančni direktor in predsednik nadzornega sveta iz vrst Mplusa. V skupini Panvita je zaposlenih okoli 700 delavcev, njihovo število pa se bo zaradi širitvenih ambicij povečevalo; ekspanzija je predvidena tako v Sloveniji kot v državah jugovzhodne Evrope.
Preberite tudi: Prodaja Panvite hrvaškemu finančnemu skladu dviga obilo prahu tudi zaradi kmetijskih zemljišč
Padec dobička
Po pojasnilih Petra Polaniča želi Panvita postati eno vodilnih živilskih podjetij v jugovzhodni Evropi, središče razvoja in poslovanja bo ostalo v Sloveniji, regijska partnerstva pa bodo ključnega pomena za povečanje učinkovitosti in hitrosti pri uresničevanju začrtane strategije. »S strateškimi prevzemi in konsolidacijami znotraj sektorja v regiji, kot nadgradnjo večdesetletnega strokovnega znanja ekipe v Panviti, bomo v partnerstvu z Mplusom zagotovili dodaten kapital in znanje, ki sta potrebna za rast in uresničevanje naših načrtov,« je dejal Polanič in dodal, da so skupino Mplus prepoznali kot najboljšega strateškega partnerja.
Skupina Panvita je eden od največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu. Zaposluje več kot 700 delavcev in obdeluje več kot 3500 hektarjev kmetijskih zemljišč. Trije ključni segmenti, v katerih deluje skupina Panvita, so primarno kmetijstvo, živilski sektor in proizvodnja trajnostne energije. Podatki o lanskoletnem poslovanju še niso javno objavljeni, po naših podatkih pa so se prihodki z dobrih 117 milijonov evrov, koliko so znašali predlani, v preteklem letu povečali na približno 135 milijonov evrov. Ustvarjeni dobiček v višini okoli milijona evrov je bil lani nižji od načrtovanega, razlog za to pa so višji stroški za električno energijo – v primerjavi z letom 2022 do bili lani višji za približno 1,5 milijona evrov – in nezmožnost povišanja prodajnih cen izdelkov.
Prevzeli 57 podjetij
Mplus je hčerinsko podjetje Meritus ulaganja, katerega delnice kotirajo na zagrebški borzi in v katerem je največji lastnik Stjepan Orešković. Preostali lastniki so pokojninski skladi, institucionalni vlagatelji, skladi zasebnega kapitala, razvojne institucije in zasebni vlagatelji. Skupina Mplus je eno od vodilnih evropskih podjetij, prisotnih v panogah kontaktnih centrov, informacijske tehnologije, zaposlitvenih agencij in e-trgovine. V 57 državah zaposluje več kot 13.700 delavcev. Širi se tako organsko kot s prevzemi. Od leta 2016 je prevzela 57 podjetij. Na slovenski trg je vstopila leta 2017 s prevzemom podjetij za izvajanje zunanjih podpornih procesov (BPO – business-process outsourcing) Linea Directa in CDE Nova Tehnologija. Leta 2023 je sklenila partnerstvo s podjetjem Manpower Slovenija, ki se ukvarja z zaposlovanjem in posredovanjem dela, in kupila podjetje Konverzija, lastnika platforme Pink Panda. Prek podjetja Meritus Global Strategics je skupina Mplus pridobila tudi malenkosten, 1,66-odstotni lastniški delež v IEDC – Poslovni šoli Bled, v kateri je Orešković od leta 2022 dalje član nadzornega sveta.
Po pojasnilih predsednika uprave Mplusa Darka Horvata naložba v skupino Panvita predstavlja korak v nov poslovni segment. »Na podlagi prisotnosti v panogi zunanjega izvajanja poslovnih procesov že sodelujemo z nekaterimi vodilnimi svetovnimi podjetji v živilski industriji pri optimizaciji procesov in razvoju prodaje. Po enakem principu smo gradili tudi naši drugi poslovni vertikali, upravljanje človeških virov in e-trgovino,« je pojasnil Horvat. Prihodki od prodaje skupine Mplus so se lani povečali za skoraj 70 odstotkov, na več kot 300 milijonov evrov.
Komentar Sebastjana Morozova: Fiasko slovenskega kmetijstva