Največ zaposlenih je zapustilo programsko poslovno enoto – 123 delavcev, sledila je poslovna enota tehnologije, kjer je odšlo 122 zaposlenih. Produkcijo HRT je zapustilo 56 delavcev, med njimi devet članov zbora in orkestra. Poleg tega je iz poslovne enote odšlo 26 zaposlenih, še šest pa iz podpore vodstvu.
Odpravnine do 90.000 evrov
Najvišji znesek odpravnine je znašal 90.000 evrov bruto na zaposlenega. Vlada je v državnem proračunu zagotovila 28 milijonov evrov za financiranje tega ukrepa.
Sindikat ostro proti načrtu konsolidacije
Tri dni pred iztekom roka za podpis sporazumne odpovedi so sindikati HRT in Hrvaško novinarsko društvo (HND) organizirali zbor delavcev. Na njem so izrazili nasprotovanje načrtu konsolidacije in napovedali, da bodo branili javno službo.
"Poslavljamo se od več kot 300 sodelavcev, ki ne odhajajo, ker so našli boljšo zaposlitev, temveč zato, ker ne prenesejo več negotovosti, pritiska in pomanjkanja vizije, kaj bi javni medijski servis moral biti," je povedala Maja Sever, novinarka HRT in predsednica Evropske zveze novinarjev (EFJ) ter Sindikata hrvaških novinarjev (SNH).
Odpuščenih bo do 800 zaposlenih
Severjeva je opozorila, da je hrvaška vlada prejšnji mesec sprejela Načrt konsolidacije dela in poslovanja HRT, ki predvideva odpuščanje od 700 do 800 zaposlenih. HRT je pred tem načrtom zaposloval približno 2700 ljudi, zdaj pa je zaradi sprejetja odpravnin javni medijski servis že zapustilo 333 zaposlenih, kar predstavlja okoli 12 odstotkov vseh delavcev.
"Opozarjali smo, da načrt konsolidacije ne vodi v pravo smer, a parlamentarni odbor za medije je generalnemu direktorju Švebu dal še več pooblastil za nadaljevanje tega procesa," je dodala Severjeva.
Ob tem je poudarila, da so zaposleni pripravljeni ostati in se boriti za kakovosten javni medijski servis. "Ne ostajamo zaradi plače ali varnosti, temveč zato, ker verjamemo v javni medijski servis. Tukaj so ljudje, ki vedo, kaj pomeni javna televizija, za razliko od našega vodstva," je zaključila.