»Od pristojnega ministrstva in upravnih enot pričakujemo takojšen dogovor o izvajanju postopkov izdajanja gradbenih dovoljenj, da se prepreči potencialno visoka gospodarska škoda, ki lahko nastane v naslednjih tednih in mesecih. Konec koncev je gospodarstvo tisto, ki polni proračun, upravne enote so servis celotnemu prebivalstvu. Trenutno zelo raznoliko delovanje posameznih upravnih enot je zelo neodgovorno. Če se temu ne bo mogoče izogniti, lahko od vlade upravičeno pričakujemo podporo prizadetemu gospodarstvu zaradi enkratnih, nepredvidljivih motenj pri izpadu proizvodnje, torej podobne ukrepe kot v času covida,« je poudaril Matjaž Grm, glavni izvršni direktor podjetja Jelovica hiše. Direktor in lastnik podjetja Lumar IG Marko Lukić meni, da je tragično, da imajo zalogo pogodb, pri njihovi realizaciji pa bodo imeli težave, ker država ne najde dogovora s sindikati. »Od pristojnega ministrstva pričakujemo, da bo nastalo situacijo takoj uredilo in izdajo gradbenih dovoljenj dodalo na seznam nujnih, bistvenih nalog, ki se izvajajo tudi v času stavke,« je dejal Lukić.
Tudi Janez Rihter, direktor in lastnik podjetja Rihter, je prepričan, da bi morala država problem rešiti. »S svojim nedelovanjem škodi celotnemu gospodarstvu. Rešitev problema je ob siceršnjem ohlajanju gospodarstva ključna, če želimo zagotoviti tako želeno gospodarsko rast.« Po besedah direktorja podjetja Marles hiše Tadeja Gosaka se bodo vsi predvideni projekti zavlekli. »Proizvajalci montažnih hiš smo prvi v vrsti, vendar se lahko sproži učinek domin. To pomeni, da bi se v težavah lahko znašla številna gradbena podjetja in njihovi podizvajalci,« je poudaril Gosak. Direktor Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS Gregor Ficko je takšne prognoze potrdil: »Problemi, ki nastajajo pri lesenih stavbah zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj, se lahko preselijo v klasično gradnjo. Nesprejemljivo je, da zaradi stavke obravnava zadev stoji in se povzroča gospodarska škoda, medtem ko država težav ne zna rešiti.«
Težave za že prodane hiše
Kot je povedal direktor Združenja lesne in pohištvene industrije pri GZS Igor Milavec, za proizvajalce montažnih hiš odsotnost gradbenih dovoljenj pomeni nevaren položaj za njihovo poslovanje, saj ne morejo nadaljevati proizvodnje hiš za znane naročnike. »V sami fazi prodaje izdaja gradbenega dovoljenja nima velikega neposrednega vpliva, vsaj pri nas ne, ker za stranke mi pridobivamo gradbena dovoljenja. Toda projektiranje in pridobivanje dovoljenj je dolg postopek, ki se mora izvesti pred samo gradnjo. Težave lahko nastopijo za že prodane hiše, za katere potekajo postopki pridobivanja gradbenih dovoljenj, ki zaradi stavke ne bodo izdana. S tem se preprečuje začetek gradnje, kar pomeni izpad proizvodnje in posledično celotne realizacije,« je opozoril Rihter.
Po besedah Grma proizvodni procesi v tovarnah montažnih lesenih hiš v nasprotju s klasično gradnjo na gradbiščih potekajo ob danem številu zaposlenih po enakomernem taktu in predvidljivem planu, saj sicer nastajajo visoki stroški izpada proizvodnje. »Stavka bi lahko imela močan negativen vpliv na proizvodnjo in dinamiko realizacije naročil v prihodnjih mesecih. Potencialni izpad realizacije pa se ob relativno visokih fiksnih stroških posledično pozna tako v bilancah podjetij kot tudi kasneje pri zastoju izvajanja storitev različnih zunanjih pogodbenih podizvajalcev, ki dokončujejo postavljene objekte,« je dodal Grm. Po pojasnilih Lukića v Lumarju odpovedi naročil doslej še ni bilo, »soočamo pa se z vse večjim nezadovoljstvom in jezo kupcev hiš, ki ob že tako dolgih rokih za pridobitev gradbenega dovoljenja zdaj čakajo še dlje«.
Pregled bistvenih nalog
Po pojasnilih ministrstva za javno upravo so resorna ministrstva pozvali k določitvi bistvenih nalog za čas stavke, pri čemer je njihovo izvajanje treba zagotoviti dnevno in nemoteno. Izdaja gradbenih dovoljenj je v pristojnosti ministrstva za naravne vire in prostor, kjer v času stavke izdajajo gradbena dovoljenja v postopkih, ki že potekajo in v katerih je predložitev gradbenega dovoljenja do določenega roka pogoj za pridobitev finančnih sredstev iz državnih in evropskih skladov. »Ministrstvo za naravne vire in prostor bomo zlasti v luči težje dostopnosti storitev s področja gradenj in ob dejstvu, da stavka na upravnih enotah poteka že več tednov, pozvali, da ponovno pregledajo seznam bistvenih nalog z njihovega delovnega področja in ga po strokovni presoji ustrezno dopolnijo,« so nam pojasnili na ministrstvu za javno upravo.
Po neuradnih informacijah se je vodstvo GZS včeraj sestalo z ministrom za javno upravo Francem Propsom. »Delovni sestanek s predstavniki GZS in resornih ministrstev je bil osredotočen na izmenjavo stališč o problematiki gradbenih dovoljenj. Vsi sodelujoči so se strinjali, da vsak v okviru svojih pristojnosti pristopi k naši prioritetni zadevi – dostopnosti kakovostnih javnih storitev za uporabnike in gospodarstvo,« so pojasnili na ministrstvu za javno upravo.