Telemach Slovenija je s podjetjem Garnol sklenil pogodbo, skladno s katero namerava pridobiti najmanj 98,06-odstotni delež v telekomunikacijskem operaterju T-2. Preostala dva odstotka lastništva sta v lasti podjetij Gratel in Loka Invest, ki sta v stečaju. Z nameravanim odkupom bi se T-2 bržkone lahko izognil stečaju, za katerega je zahtevo podal Slovenski državni holding (SDH), ljubljansko okrožno sodišče pa je narok za začetek postopka razpisalo za ta četrtek.
Poslovna odločitev
pred stečajem
Po podpisu pogodbe z Garnolom, katerega ustanovitelj je Jurij Krč, sicer prokurist in lastnik T-2, o nakupu poslovnih deležev v T-2 bo moral Telemach Slovenija sicer pridobiti še soglasja pristojnih regulatorjev. Kot so navedli v Telemachu, bi jim prevzem T-2 zagotovil nadaljnji razvoj in širše omrežje ter omogočil učinkovitejša vlaganja v sodobne tehnologije, vrhunske izdelke in uporabniško izkušnjo. »Nameravana naložba prinaša znatne koristi tako končnim kupcem kot slovenskemu gospodarstvu v celoti,« so zapisali v sporočilu, ki so ga posredovali v torek pozno zvečer. Predsednik uprave Telemacha Slovenija Tomislav Čizmić je ob tem povedal, da bodo z združitvijo podjetij povečali obseg vlaganj v mobilno in fiksno telekomunikacijsko infrastrukturo, raznolike vsebine, vrhunske tehnologije, inovativne produkte in storitve, kar bo privedlo do večjega zadovoljstva uporabnikov. »Prepričani smo, da je konsolidacija nujna za ohranjanje konkurenčnosti na slovenskem trgu ter spodbujanje digitalizacije in povezljivosti, kar v končni fazi krepi slovensko gospodarstvo,« je dodal.
Krč je medtem spomnil, da je T-2 v zadnjih dvajsetih letih oblikoval lokalni trg telekomunikacij in postal pomemben člen slovenskega telekomunikacijskega trga. »Da bi zagotovili še intenzivnejši razvoj podjetja, je prišlo do poslovne odločitve, da s Telemachom začne novo obdobje razvoja. S Telemachom Slovenija, ki je del skupine United Group, bomo skupaj s strankami, zaposlenimi in poslovnimi partnerji med drugim deležni tudi ugodnosti in prednosti delovanja v okviru mednarodne skupine,« je navedel Krč.
Koliko so dolžni?
Kot smo rekli, bi se T-2 s tem lahko izognil stečaju, ki ga zahteva SDH. Ta trdi, da mu družba dolguje vsaj 65 milijonov evrov, in sicer iz naslova posojila bank leta 2007 takratnima lastnikoma T-2, holdingoma Zvon 1 in Zvon 2, za gradnjo optičnega omrežja. T-2 in SDH sta se dlje časa pogajala o dolgu telekomunikacijskega operaterja do upravljalca državnega premoženja. SDH zagovarja stališče, da mu mora T-2 vrniti 120 milijonov evrov posojil, ki jih je pred več kot desetletjem prejel od državnih bank. Telekomunikacijski operater na drugi strani trdi, da zaradi izvršilnih postopkov, ki še potekajo, dejanske višine dolga ni mogoče opredeliti. Ker so pogajanja zašla v slepo ulico, je SDH aprila presekal in zahteval stečaj T-2. Natančna argumentacija SDH ni znana, T-2 pa vztraja, da razlogi za stečaj niso podani. Kot pravijo, gre za delujoče podjetje, ki ga bremeni le dolg do SDH, katerega višina pa ni opredeljena. Sodišče je zato sklicalo narok za začetek stečajnega postopka, ki naj bi bil ta četrtek. Krč medtem trdi, da SDH zlorablja institut stečaja, da bi zakril svoje napake in dosegel prodajo T-2 kot poslovne celote, ker se z zastavljenim premoženjem ne more poplačati.
Ali bo posel med Telemachom in T-2 dejansko izveden, je torej odvisno tudi (ali predvsem) od SDH. Pogovori vseh treh vpletenih – tudi Telemacha, ki bi v primeru prevzema T-2 prevzel tudi vse obveznosti, vključno s potencialnim dolgom do SDH – naj bi potekali, niso pa še končani. Pri Telemachu so pojasnili, da bi kot večinski družbenik zagotovili, da bo telekomunikacijski operater T-2 izpolnjeval svoje obveznosti, kar vključuje tudi obveznosti do SDH. V SDH, kjer posameznih aktivnosti, ki jih izvajajo z namenom poplačila terjatev, ne razkrivajo, so nam zatrdili, »da si v vseh fazah izterjave dolga prizadevajo z dolžniki skleniti dogovor oziroma sporazum o poplačilu terjatev brez nepotrebnih sodnih in drugih postopkov prisilne izterjave«.
Ali bo narok na okrožnem ljubljanskem sodišču tudi dejansko izveden, tako kljub nameri Telemacha za prevzem T-2 do zaključka redakcije ni bilo znano. Po drugi strani pa se v poslovnih krogih že ponavljajo govorice, da se pogajalci SDH sestajajo tudi s predstavniki tujih skladov, ki so menda zelo zainteresirani za nakup T-2, zato menda določenim odločevalcem ni po godu, da se posel s Telemachom uspešno izpelje.