Kar zadeva oštevilčenje dostavljalcev hrane, je ljubljanski župan Zoran Janković dejal, da kljub nasprotovanju ministra za delo Luke Mesca in sindikata Mladi plus pri tej rešitvi vztraja. Kot je razložil, se z dostavljalci, ki prehitro vozijo po območjih za pešce, mestni uradniki ukvarjajo že leto dni. V tem času so predstavnike Wolta in Glova večkrat prosili, da dostavljalcem predajo obvestila, naj v območjih za pešce ne vozijo prehitro. Vsi so trdili, da je takih kršiteljev malo, a župan se s tem ne strinja. Meni, da potreba bo večjem zaslužku, »borbi za svoj kruh«, ne upravičuje kršitev prometnih predpisov. »Ali ima taksist pravico voziti 120 na uro, da bi v eni uri prepeljal več strank? Ne. Ta odlok je zato nastavljen tako, da ščiti najšibkejše v prometu,« je prepričan župan. Poudaril je, da je skrb glede zlonamernih ali neresničnih prijav odveč, saj se večkratna prijava dostavljalca s strani iste osebe lahko preprosto ugotovi. Prav tako si na MOL želijo samo to, da se delodajalci z zaposlenimi pogovorijo, odpovedi zaradi prijav niso zahtevali.

Župan je še poudaril, da rešitvi, ki mu ju je v petek na sestanku predlagal minister za delo Luka Mesec (upočasnitev algoritmov ali pa zaprtje delov centra mesta za dostavljalce), problema ne bosta rešili. Strinjala pa sta se, da je treba poskrbeti za pravice delavcev, a kot je dejal, mora za to poskrbeti vlada. »Moja naloga je, da poskrbim za najšibkejše v prometu, da poskrbim, da so vsi enako obravnavani. To, da se nekomu mudi, da bo več zaslužil, zame ni opravičilo, da s tem ogroža pešce,« je poudaril župan.

O avtonomni coni naj se
odloči vlada

Zoran Janković je svoj komentar o avtonomni coni Plac pričel z razlago o dogajanju na Metelkovi in v Rogu. Dogovor med Metelkovo in MOL naj bi bil popolna avtonomija uporabnikov Metelkove, sodelovanje naj bi bilo dobro, predvsem pa se morajo uporabniki zavedati, da ne gre samo za avtonomijo, ampak tudi sosedske odnose. Župan je omenil tudi zadnji občinski prostorski načrt, v katerem so program zastavili tudi za območje Metelkove, a se tamkajšnji uporabniki niso strinjali s širitvijo hostla, saj bi morali prestaviti košarkarsko igrišče in podreti zid »z zgodovinsko vrednostjo«.

V nadaljevanju je Janković opisal tudi sodelovanje z Avtonomno cono Rog. Poudaril, da so se z začasnimi uporabniki Roga dogovorili in to potrdili tudi na prvi skupščini, da na objektu ne sme biti več kot sto ljudi, spanje tam pa naj zaradi varnosti tudi ne bi bilo praksa. Izpostavil je, da je bil dogovor, da začasna uporaba AC Rog velja do začetka gradnje, česar v prihodnosti uporabniki niso upoštevali, zato se je MOL odločil, da bodo zadevo urejali prek sodišča.

Glede avtonomnega prostora Plac se župan ni želel opredeliti, saj gre za državno lastnino. Zatrdil je, da je, populistično rečeno, seveda dobro, da avtonomija obstaja, a opozoril, da morajo zakoni, ne glede na to, ali gre za javno ali zasebno lastnino, veljati, javna lastnina pa mora biti v funkciji vseh meščank in meščanov. Kljub neopredeljenosti glede prostora je izpostavil, da je vlada obljubila deset tisoč stanovanj za mlade. V ospredje je postavil OPPN za Linhartovo cesto 43, kjer »so predvidena stanovanja«. Kaj bosta storila vlada in DUTB, ne ve, poudaril pa je, da je »začasna raba, če ni programa, dopustna«. Opozoril je še, da je Luka Mesec zadolžen za stanovanjsko politiko, vlada pa se mora »odločiti, kaj je bolj pomembno v njihovem programu – ali stanovanja ali avtonomna cona«, in dodal, da mora biti zakon za vse enak. x

Priporočamo