Svetniki opozicije v grosupeljskem občinskem svetu so župana Petra Verliča včeraj pozvali k odstopu. Kot razlog so navedli domnevno županovo izigravanje poslovnika in ignoriranje vprašanj opozicijskih svetnikov ter negospodarno ravnanje, je pojasnila svetnica Vanja Movrin iz Gibanja Svoboda (GS). »Svetniki smo siti ignorance s strani župana in ne bomo več prenašali kršenja poslovnika ter drugih pravic. Pozivamo župana, naj preneha z nenehnimi kršitvami pravnih rokov in teptanjem poslovnika in da nemudoma odstopi,« je včeraj najavila svetnica.
Včerajšnja seja je bila nadaljevanje seje iz sredine oktobra, ki naj bi jo župan prekinil zaradi varnostnih razlogov. Kot so sporočili z občine, so pred občinsko stavbo prišli občani iz krajevne skupnosti Račna, ki so hoteli izraziti nestrinjanje z načinom in obsegom načrtovanih gradbenih del v naselju. Po oceni občine se je zbralo okoli 40 do 50 občanov, shod pa ni bil ustrezno prijavljen. Občani so sicer prišli na povabilo neodvisnega svetnika SLS Rajka Palčarja. »Shod ni bil prijavljen, je bil pa najavljen policiji, kar je tudi zabeleženo. Policiji smo sporočili, da bo skupina občanov prišla na sejo, in to bomo morali ponoviti, če se bo ignoranca župana nadaljevala,« je bil jasen svetnik. Pojasnil je, da občani niso bili seznanjeni s potekom del in kako bo skoraj leto in pol dolga zapora ceste potekala. Glede projekta gradnje podhoda za dvoživke so od župana zahtevali predstavitev projekta še pred koncem oktobra, a odgovora niso prejeli. So nam pa z občine zagotovili, da bodo pred začetkom del organizirali srečanje in predstavitev za lokalno prebivalstvo na pobudo Direkcije RS za infrastrukturo.
Proračun, ne pa varnost
Svetnik Mihael Hočevar z Liste mladih za Grosuplje je izpostavil, da je bil razlog za prekinitev seje po njegovem mnenju drugje. Glasovati bi morali namreč o proračunu za prihodnje leto in koalicija, ki ima zgolj en glas večine, te zaradi bolniške odsotnosti takrat ni imela. »Kljub sklepčnosti je župan samovoljno prekinil sejo, ker ni imel večine. Kasneje so sicer rekli, da seje ne morejo nadaljevati zaradi občanov, ki so bili zbrani pred občino. Vložili smo vrsto dopolnil, s katerimi smo želeli zmanjšati primanjkljaj, ki bo prihodnje leto znašal kar 15 milijonov evrov,« je pojasnil svetnik ob prikimavanju kolegov iz opozicije. Svetnik Renato Bedene iz GS je pojasnil, da je v zadnjih dveh letih proračun občine kritično narasel. Grosupeljski občinski svet ima sicer 25 svetnikov, od tega ima vladajoča SDS skupaj z NSi 13 svetnikov.
»Občinski proračun je v preteklosti znašal okoli 28 milijonov evrov. V letih 2024 in 2025 je poskočil za več kot 10 milijonov evrov in ni razumno, da bi tako majhna občina imela takšen proračun,« je povedal Bedene in dodal, da je glavni razlog za povečanje proračuna načrt občine, da zgradi nov kulturni dom skupaj z desetnadstropnim poslovnim objektom, ki naj stal kar 36 milijonov evrov. Bedene je pojasnil, da v opoziciji ne nasprotujejo kulturnemu domu, ki ga občina potrebuje, sporen pa je poslovni objekt. »To naj bi bila desetnadstropna poslovna stavba, od tega naj bi bila štiri nadstropja namenjena 43 občinskim uslužbencem, preostala pa želi občina oddati državnim institucijam in službam, ki bi najemale prostore. Župana smo prosili za kakšno pismo o nameri teh najemnikov, a smo ostali praznih rok,« je bil kritičen Bedene.
Kulturni center začasno umaknjen
Včeraj naj bi svetniki torej ponovno glasovali o proračunu za prihodnje leto, ki je težek okoli 43 milijonov, od tega je okoli 14 milijonov primanjkljaja, a se je župan odločil, da bo glasovanje o proračunu premaknil na naslednjo sejo, ki bo 8. januarja prihodnje leto. »Na naslednji seji bomo proračun poskušali obravnavati na način, da bo v njem čim več predlogov, ki so jih svetniki podali v obliki amandmajev. Hkrati pa vas moram obvestiti,
da kulturni center in dvorano začasno umikamo iz proračuna, ker se želimo izogniti zadolževanju. Ponavljam,
da projekt umikamo začasno,« je na včerajšnji seji izjavil župan Peter Verlič. Sam kulturni center brez poslovnega objekta bi občino v prihodnjem letu zadolžil za okoli 9 milijonov evrov. Z občine so nam včeraj odgovorili, da so si projekt zamislili v dveh fazah. »V prvi fazi bi se gradila kletna etaža s parkirnimi mesti, trgom in stavbo, ki bo namenjena kulturnemu domu in glasbeni šoli. Druga faza, gradnja poslovno-upravnega objekta, je bila predvidena za kasneje, po letu 2030, a se projekt v tem trenutku v celoti ustavlja in s tem tudi vse aktivnosti v zvezi z njim,« so pojasnili na občini. Svetniki so kljub umiku spornega projekta župana še osebno pozvali k odstopu.