V koči na Ljubelju, ki stoji na 1370 metrih nadmorske višine in v neposredni bližini starega mednarodnega mejnega prehoda, tudi v prazničnih dneh ne poznajo počitka. V vse leto odprti planinski postojanki se od srede do nedelje, od sončnega vzhoda do sončnega zahoda, pohodniki radi družijo tudi ob praznovanju rojstnih dni, kolektivnih izletih in drugih organiziranih srečanjih, gospodar koče Tone Kavčič pa glede ponudbe jedi na žlico, domačih sladic in pijače rad prisluhne tudi željam individualnih gostov.

Zimska idila nekdaj najstrmejšega gorskega prelaza v Evropi.  Foto: Tina Jereb

Zimska idila nekdaj najstrmejšega gorskega prelaza v Evropi.  Foto: Tina Jereb

Da bi izkoristili prijetno sončno vreme v zadnjih dneh iztekajočega se leta in se naužili svežega zraka, so se na pot do koče minuli konec tedna iz močno obleganega ljubeljskega parkirišča podali številni privrženci rekreacije na prostem. Vzpon do nekdaj najstrmejšega alpskega mejnega prehoda je bil za Sašo in Sebastjana iz okolice Ljubljane le prvi postanek na izletu kasnejšega raziskovanja praznične ponudbe Kranjske Gore in Trbiža.

»Navdušena sva nad lepoto tukajšnje zimske pokrajine. Pred leti sem se prišla sem v družbi sodelavcev sankat, zdaj pa sva se s partnerjem pot do koče odločila premagati z derezami, kar se nama je zdelo zaradi velike gneče ljudi varneje. Približno pol ure dolg pohod nama je hitro minil – tudi zaradi nepozabnih razgledov na zasnežene hribe,« je bila zadovoljna Saša.

Proga ima ločen del za hojo navzgor in sankanje, kar skupaj z ogradami sankačem omogoča varne spuste. Ob ugodnih vremenskih razmerah tam po predhodnem dogovoru priredimo tudi vodeno dnevno ali nočno sankanje, izvedemo tečaj sankanja za otroke in odrasle.

Vznemirljivo sankaško doživetje

V zimskih dneh je koča na Ljubelju že dolga leta priljubljeno izhodišče za sankanje po vijugasti pešpoti, ki vodi do mejnega prehoda Ljubelj in je zaprta za promet, medtem ko poleti tam prirejajo dirke starodobnikov. Približno dva kilometra in pol dolg sankaški spust na lastno odgovornost ponuja obilo adrenalinskih užitkov, pri tem pa je zaradi nezavarovane proge s strmimi ovinki, ob katerih je polno prepadov, potrebna velika mera previdnosti in tudi spretnega izogibanja pohodnikom, ki se v družbi otrok in pasjih ljubljenčkov šele prebijajo iz doline navkreber.

Vzpon do starega mejnega prehoda je bil za Sašo in Sebastjana iz okolice Ljubljane le postanek na izletu do Kranjske Gore in Trbiža. Foto: Tina Jereb

Vzpon do starega mejnega prehoda je bil za Sašo in Sebastjana iz okolice Ljubljane le postanek na izletu do Kranjske Gore in Trbiža. Foto: Tina Jereb

Že peto leto navdušuje tudi nova urejena sankaška proga Zelenica za hotelom Kompas na Ljubelju, kjer je ob zadostni količini snega urejen 600 metrov dolg spust. »Proga ima ločen del za hojo navzgor in sankanje, kar skupaj z ogradami sankačem omogoča varne spuste. Ob ugodnih vremenskih razmerah tam po predhodnem dogovoru priredimo tudi vodeno dnevno ali nočno sankanje, izvedemo tečaj sankanja za otroke in odrasle ter organiziramo raznolika sankaška tekmovanja,« je pojasnil Matjaž Skočir iz Športnega društva Podljubelj.

V zimskih dneh je koča priljubljeno izhodišče za sankanje po vijugasti pešpoti v dolino. Foto: Tina Jereb

V zimskih dneh je koča priljubljeno izhodišče za sankanje po vijugasti pešpoti v dolino. Foto: Tina Jereb

Trenutne snežne razmere, je poudaril sogovornik, žal ne omogočajo uporabe celotne sankaške proge Zelenica, na voljo je le krajši sankaški poligon za otroke. »Žal v okviru društva nimamo na voljo zaloge vode in snežnih topov za izdelavo tehničnega snega. To bi bila v času zelenih zim odlična rešitev sezone, a bi poleg ureditve podzemnih rezervoarjev vode in precejšnje porabe elektrike zahtevala tudi drago vzdrževanje,« je zaupal Skočir. Kljub temu, je dodal, so v društvu vseeno hvaležni, da jim je uspelo pridobiti sredstva za ureditev manjše koče ob progi, v kateri se lahko otroci zdaj na toplem preoblečejo in spočijejo po aktivnostih na snegu. 

Priporočamo