Kar je bil nekoč travnik ob Malem grabnu, je danes onesnažena zaplata zemlje brez kakršnih koli znakov življenja, nevarne snovi pa so z nelegalne avtodeponije ob Cesti dveh cesarjev pronicale v podtalnico, onesnažile potok in s tem območje Nature 2000, je med drugim v branju obtožnice proti 59-letnemu Rinu Jashariju povedala tožilka, ki bo v sojenju poskusila dokazati, da je ta kršil zakona o varstvu okolja in vodah ter uredbi o ravnanju z odpadki in o vodovarstvenem območju. »S tem ste storili kaznivo dejanje obremenjevanja in uničevanja okolja po kazenskem zakoniku,« je predstavitev na predobravnavnem naroku zaključila tožilka.
Kazensko ovadbo vložil inšpektorat
Kaznivo dejanje Jashariju tožilka očita za obdobje od leta 2011 do 2019, zato lahko sklepamo, da je obtožnica nastala predvsem na podlagi postopka republiškega okoljskega inšpektorata, ki je leta 2016 ugotovil, da se na tam neutrjenem zemljišču zbira, odlaga in obdeluje različne vrste odpadkov. »Ocenjeno je bilo, da gre za približno 100.000 kubičnih metrov odpadkov, predvsem različnih odpadnih delov avtomobilov, odpadnega gradbenega materiala, lesa in izolacijskega materiala, ki so delno ločeni in odloženi v kupe. Ugotovljeno je bilo, da zavezanec, ki sam ali s pomočjo neznanih oseb zbira, odlaga in obdeluje različne vrste odpadkov za obdelavo odpadkov, nima okoljevarstvenega dovoljenja in ni vpisan v evidenco zbiralcev odpadkov, prav tako ni lastnik zemljišča in za njegovo uporabo nima soglasja lastnikov zemljišč,« so zapisali na inšpektoratu, kjer so nam potrdili, da so leta 2017 »zoper znanega storilca in zoper neznane storilce podali predlog za kazensko ovadbo«.
A zgodba z avtodeponijo ob Cesti dveh cesarjev, kjer je v zadnjem letu zagorelo že večkrat, se v resnici vleče skoraj 20 let. V Dnevniku smo namreč že leta 2002 poročali o ukrepih okoljskega inšpektorata, na podlagi katerih je takratni lastnik podjetja Avtodeponija Fridrik Jashari začel odstranjevati nepravilno odložene izrabljene avtomobile, ki jih je tam zbiral več let. A se je nedovoljeno zbiranje odpadkov na tej lokaciji očitno nato nadaljevalo še zelo dolgo. Tožilka je na predobravnavnem naroku povedala, da so na površini 7500 kvadratnih metrov odkrili med 10.000 in 15.000 kubičnih metrov odpadkov, a je zaradi nedavnih odvozov ta količina verjetno že precej manjša.
Jashari: Zemljišče sem očistil leta 2009
Jashari očitanega mu kaznivega dejanja ne priznava, saj naj bi dokazal, da je že leta 2009 zemljišče očistil, kar naj bi dokazoval tudi zapisnik občinskega inšpektorata iz tega leta. Poleg tega naj bi v letih za tem imel večje zdravstvene težave, leta 2011 je prestal več operacij zaradi poškodbe noge, zaradi katerih je bil nato štiri leta na berglah in zaradi česar naj v tem obdobju ne bi mogel biti odgovoren za škodo, nastalo zaradi nelegalne deponije. »Imam tudi papir mestne občine iz leta 2008, da bodo avtoodpad preselili na območje odlagališča odpadkov, ki je za to primerno. Dve leti sem čakal na to premestitev,« je okoliščine v svoj prid nizal Jashari, ki si želi, da bi bil postopek proti njemu zaključen čim prej.
Medtem proti njemu zaradi avtodeponije še vedno teče tudi inšpekcijski postopek. Kot smo poročali, bi moral do sredine februarja tam odložene odpadke odpeljati, česar pa ni storil, zato bodo, kot so nam sporočili, na inšpektoratu naročili odvoz po drugi osebi na njegove stroške. Stroške, ki jih bo na koncu skoraj gotovo poravnala država, saj je sodnica na predobravnavnem naroku razkrila, da Jashari nima ne dohodkov ne lastnega premoženja.
Dobra novica iz inšpekcijskega postopka je, da naj bi medtem zavezanci iz drugih postopkov, ki jih vodi inšpektorat na isti lokaciji, že odstranjevali odpadke. Gre za lastnike parcel na območju avtodeponije, ki je v grobem razdeljeno na tri približno enake dele. Lastnica ene tretjine zemljišča je skupina več fizičnih oseb, tretjina zemljišča je v lasti družbe Varnostni sistemi, zadnja tretjina pa je v lasti Mestne občine Ljubljana. Občina je že lani za svoj del zemljišča uredila odvoz odpadkov, tako da ti zdaj ostajajo »le« še na preostalih zemljiščih. Strošek odvoza z občinskega dela zemljišča naj bi znašal okoli 80.000 evrov, medtem ko naj bi celotni stroški sanacije deponije znašali 220.000 evrov.