Poročilo o poslovanju mestne občine Ljubljana v prvih šestih mesecih letošnjega leta je razkrilo, da je v občinsko blagajno pritekla precej visoka donacija. Družba Šumijev kvart, ki dokončuje stavbo Šumi ob Slovenski cesti nasproti Drame, je občini februarja podarila 600.000 evrov. V Šumijevem kvartu so pojasnili, da so z donacijo želeli »podpreti prizadevanja mestne občine pri obnovi Galerije Emonska vrata«. Občina bo torej denar porabila za prenovo in preureditev prostorov nekdanje Bukvarne v Galerijo Emonska vrata v neposredni bližini stavbe novega Šumija.

Prenovo prostorov je občina oktobra lani zaupala družbi Makro 5 gradnje. »Zaradi dolgoletnega vdiranja vode je bil objekt nujno potreben konstrukcijske sanacije. Dodaten izziv je predstavljalo zamakanje iz cevovodov sistema hladilne vode za NLB, ki so potekali ob prostoru galerije,« so pojasnili na občini, kjer pričakujejo, da bodo galerijo odprli v kratkem. Sama prenova prostorov naj bi stala slabih 468.000 evrov.

V prenovljenih prostorih bo delovala informacijska točka oziroma izložba slovenske arheologije, katere namen bo predstavitev arheoloških vsebin ob promociji arheološke kulturne dediščine. Galerijo bo upravljal javni zavod Muzej in galerije mesta Ljubljana, ki bo v sodelovanju z nevladno organizacijo vzpostavil informacijsko točko. »Namen takšne predstavitve arheološke kulturne dediščine je prispevati k urbani in kulturni podobi mesta in hkrati dopolnjevati objekte v neposredni bližini Galerije Emonska vrata,« pa so še dodali v Šumijevem kvartu.

V koronskih letih
minimalne donacije

Še 9000 evrov je za obnovo igrišča v Jaršah donirala družba Alpe-Panon, ki je nosilka franšize McDonald's v Sloveniji. Z izjemo donacije Šumijevega kvarta se občina v zadnjih letih ne more pohvaliti s prav velikim dotokom donacij v mestni proračun. V letih 2019, 2020 in 2021 je skupaj prejela le 16.500 evrov donacij. Leta 2018 se je po drugi strani nabralo za kar 2,3 milijona evrov donacij. Največji delež je prispeval Eko sklad, in sicer za nakup novih avtobusov za Ljubljanski potniški promet in za gradnjo skoraj ničenergijske stavbe Vrtca Pedenjped v Kašlju ter telovadnice OŠ Maksa Pečarja. Tistega leta so občini po nekaj sto ali tisoč evrov podarili še Zavod za šport Planica, javno podjetje Energetika Ljubljana ter družbe Koto, Piskar in BTC.

Očitki, da so bile donacije podkupnine

Leta 2012 smo poročali, da so občina in zavodi med letoma 2007 in 2009 skupaj prejeli za slabih pet milijonov evrov donacij. Te je pred časom preiskoval nacionalni preiskovalni urad, pod drobnogled pa jih je vzela tudi parlamentarna preiskovalna komisija. Pojavil se je namreč sum, da naj bi šlo za podkupnine in ne donacije. Organe pregona je zanimalo, ali je Janković kot predstavnik občine družbam donatorkam določene ugodnosti ali občinska soglasja pogojeval z donacijami v mestni proračun oziroma javnim zavodom. V tem primeru namreč ne bi šlo za donacije, temveč za podkupnino, saj je tudi terjanje podkupnine v korist javne ustanove nezakonito.

En primer je prišel celo na sodišče, in sicer donacija družbe Gratel Ljubljanskemu gradu. Toda višje sodišče je Jankovića pravnomočno oprostilo. Sumov, da naj bi šlo za podkupnine, ni uspelo dokazati niti parlamentarni komisiji. Janković sicer nikoli ni skrival pričakovanj, naj družbe, ki v prestolnici gradijo ali razvijajo nepremičninske projekte, z donacijami vračajo okolju, v katerem poslujejo. 

Priporočamo