Učilnici na prostem na gimnaziji in osnovni šoli Franceta Prešerna sta nastali v okviru mednarodnega projekta School21 – Gremo ven!, ki se financira s pomočjo Norveškega finančnega mehanizma. V projektu pa so sodelovali še BSC Poslovno podporni center Kranj, Socialna akademija in norveški partner iz regionalne uprave okrožja More Romsdal.
Učenci na prostem, telefoni v šoli
Na gimnaziji so imeli na voljo pet tisoč evrov, s katerimi so uredili učilnico na prostem, ki so jo opremili tudi s platnom za kino in dvema teleskopoma različnih velikosti. »Otroci in mladi morajo več časa preživeti v naravi, razvijajo naj kompetence, ki so danes v ospredju. Med njimi je zelo pomembno sodelovanje, od katerega jih najbolj odtegujejo vsi mogoči zasloni. Učijo naj se za življenje, ne samo za ocene in točke, in mi jim moramo pri tem pomagati,« je ob odprtju učilnice na prostem povedala Mirjam Bizjak, ravnateljica gimnazije Franceta Prešerna.
Dejala je še, da so že med epidemijo covida-19 začeli izvajati več aktivnosti na prostem. Takrat so se tudi nekako navadili, da je dobro, če so dijaki zunaj, telefoni pa ostanejo v učilnicah. To možnost bodo zdaj lahko tudi večkrat izkoristili. V okviru projekta so razvili tudi različne metode, s katerimi bomo pouk zunaj naredili res kakovosten, saj ne želijo zgolj prestaviti šolske table na prosto, učilnica pa bo povezovala tudi izkustveno učenje, projektno delo in medpredmetno povezovanje. »Poučevanje bo temeljilo na poskusih in ugotovitvah, do katerih bodo dijaki prišli sami. Proces učenja je v takem primeru drugačen – lažje razumemo stvari, če jih vidimo in otipamo. To je boljša pot do znanja, tisto, kar samo preberemo, je bolj kratkega veka. Cilj bo zato opazovati in uživati v svetu okrog nas ter ga tako razumeti,« je še dodala ravnateljica.
Učni čebelnjak za osnovnošolce
Ob svetovnem dnevu čebel so nov učni pripomoček, ki jim bo omogočal dejavnost na prostem dobili tudi na osnovni šoli Simona Jenka. Projekt je nastal z namenom izobraževanja in ozaveščanja mladih o pomenu čebel in čebelarstva, v njem pa sta sodelovala še Fundacija Vincenca Drakslerja in podjetje Flycom Technologies, ki je šoli doniralo čebelnjak.
Po besedah mentorice novoustanovljenega čebelarskega krožka na šoli Magdalene Gunde so se nove pridobitve najbolj razveselili učenci, saj bodo lahko zdaj še pobliže spoznavali življenje čebel in se učili ravnanja z njimi. Čebelnjak je narejen iz rabljenih in recikliranih materialov, izdelali pa so ga varovanci Fundacije Vincenca Drakslerja. Kot je ob simbolni predaji čebelnjaka povedala Polona Batič Finžgar, vodja projekta v Flycom Technologies, podjetje s kranjsko občino in osnovno šolo ne sodeluje prvič. Lani so namreč na osnovni šoli Stanete Žagarja ob svetovnem dnevu okolja postavili hotel za žuželke. Izpostavila je tudi sodelovanje z varovanci Fundacije Vincenca Drakslerja, ki s svojim programom socialnega podjetništva ne daje nove priložnosti le stvarem, temveč tudi ljudem.