V ponedeljek podpisani sporazum zavezuje HSE, da bo občinama prodal 10 odstotkov letno proizvedene električne energije iz novozgrajenih sončnih elektrarn na Prapretnem po lastni ceni, občini pa bosta s tem deležem javne ustanove v Trbovljah in Hrastniku oskrbovali z elektriko po nižji ceni. Sporazum je del projekta zelenega prehoda nekdanje premogovne regije. Skupina HSE načrtuje širitev ter nadgradnjo sončne elektrarne v Prapretnem. Ta bo s širitvijo v omenjenih občinah po novem dosegla moč 9,8 megavata, s ciljem večje fleksibilnosti in možnosti neposrednega vodenja pa bo prigrajen tudi baterijski hranilnik električne energije do 7 megavatov moči. Za navedene energetske objekte je HSE že pridobil gradbeno dovoljenje, začetek obratovanja dograjenega dela se pričakuje oktobra 2025. »Energetska lokacija v Zasavju ponuja številne priložnosti za uresničevanje naše vizije nosilca zelenega prehoda Slovenije, ki je hkrati povezana tudi z nacionalno strategijo razogljičenja,« pravi generalni direktor HSE dr. Tomaž Štokelj.

Veseli nas, da prvi fazi gradnje sončne elektrarne v Prapretnem sledita še drugi dve in da bo na območju naše in sosednje občine stala največja sončna elektrarna v Sloveniji.

Marko Funkl, hrastniški župan

Uroš Podobnik, poslovni direktor HSE, je poudaril: »HSE ima v Zasavju na področju umeščanja v prostor zahtevne, a korektne, konstruktivne sogovornike. Ključni projekt je gradnja hidroelektrarn na srednji Savi, kjer se za prvi odsek pričakujeta javna objava in javna obravnava spomladi 2025.«

Za občino Trbovlje je sporazum podpisal župan Zoran Poznič. »Dogovor s Holdingom Slovenske elektrarne pomeni znaten prihranek in potrjuje, da tudi naša investicija v opremljanje vseh javnih zgradb s sončnimi elektrarnami pelje naš razvoj na področju učinkovite rabe energetskih virov po pravi poti,« pravi.

S sporazumom je zadovoljen tudi hrastniški župan Marko Funkl. »Veseli nas, da prvi fazi gradnje sončne elektrarne v Prapretnem sledita še drugi dve in da bo na območju naše in sosednje občine stala največja sončna elektrarna v Sloveniji. Z dobrim sodelovanjem s podjetjem HSE bomo ob današnji gesti znižali strošek električne energije pri javni rabi, kar posledično pomeni, da bomo lahko prihranke dolgoročno usmerili v izboljšanje infrastrukture za občane,« pravi. V HSE v prihodnje načrtujejo tudi možnost širitve v preostali dve zasavski občini, Zagorje in Litijo. 

Priporočamo