Po podatkih poslovneža Jožeta Anderliča so kupci najcenejših stanovanj v novozgrajenih vili in palači Schellenburg odšteli okoli 7000 evrov za kvadratni meter. To je za večino ljudi vrtoglav znesek, a so te številke še vedno precej nizke v primerjavi z najdražjimi stanovanji na tej lokaciji. Na spletni strani agencije Ljubljana nepremičnine je razvidno, da trenutno v Schellenburgu tržijo 22 stanovanj, od tega je za kar trinajst stanovanj treba odšteti več kot milijon evrov. Najdražji je trisobni penthouse v zadnjem, sedmem nadstropju palače, ki z davkom stane skoraj 4,28 milijona evrov. Stanovanje ima 187 kvadratnih metrov notranjih površin, skoraj 27 kvadratnih metrov shrambe in kar 91 kvadratnih metrov terase in zimskega vrta. Kupec bi za kvadratni meter tega stanovanja moral odšteti 14.000 evrov (pri izračunu cen kvadratnega metra nismo upoštevali površine parkirnih prostorov, čeprav so običajno vključeni v ceno).

Drugo najdražje stanovanje, ki je na voljo v palači Schellenburg, je prav tako trisobno, a v šestem nadstropju. Zanj bo kupec moral odšteti 2,58 milijona evrov z davkom. »Dražja so na vrhu, kajti imeti stanovanje na 30 metrih in pogled na celo Ljubljano ter Kamniške Alpe ali na Krim je privilegij,« je v nedavnem intervjuju za Dnevnik pojasnil Anderlič.

Tudi v Dalmatinki bajne cene

Približno 500 metrov stran od Anderličevega Schellenburga, na Dalmatinovi 8, stoji poslovno-stanovanjska stavba Dalmatinka. Gre za investicijo družbe Slon Capital. Agencija Elite nepremičnine trži štiri stanovanja v Dalmatinki, ki vsa stanejo krepko več kot milijon evrov. Petsobno stanovanje z 270 kvadratnimi metri uporabnih površin, skoraj 12 kvadratnih metrov veliko shrambo, 130 kvadratnimi metri teras stane 4,63 milijona evrov z davkom oziroma 11.200 evrov za kvadratni meter. Na nepremičninskem portalu nepremicnine.net smo našli tudi oglas za štirisobno stanovanje v petem od šestih nadstropij objekta Šumi pri Kongresnem trgu, ki je naprodaj za 1,5 milijona evrov oziroma za okoli 8500 evrov za kvadratni meter.

Na trgu so tudi že stanovanja v vili Enajstka, katere gradnja naj bi se zaključila konec leta 2025. Vila z enajstimi stanovanji se gradi na zemljišču družbe Intereal na Škrabčevi 11 v Rožni dolini. Tri- in štirisobna stanovanja se prodajajo po 1,05 milijona do 1,94 milijona evrov z davkom. V najdražjem stanovanju se bodo bivalne površine raztezale na skoraj 116 kvadratnih metrih, stanovanje pa bo imelo še 71 kvadratnih metrov terase. Cena za kvadratni meter bo skoraj 10.400 evrov.

Milijonskih cen pa nimajo le nova stanovanja. Na nepremicnine.net je na primer oglas za stanovanje z 203 kvadratnimi metri bivalnih površin v drugem nadstropju stavbe v bližini Križank, ki je bila zgrajena leta 1861. Cena zanj je okrogla dva milijona evrov, pri čemer je v oglasu poudarjeno, da so bile napeljave obnovljene leta 2010, restavrirano je bilo stavno pohištvo in del stropnih fresk, stanovanje se ponaša tudi z obokanimi stropi, štukaturami, ohranjeno keramiko v sprejemnici in parketom v bivalnem delu. V centru mesta je za 1,45 milijona evrov naprodaj še štirisobno stanovanje v staromeščanskem objektu na Cankarjevem nabrežju z razgledom na Ljubljanico in Kongresni trg. Na nepremicnine.net je trenutno na voljo okoli 60 stanovanj z oglaševano ceno, ki je višja od milijon evrov.

Kaj pritegne kupce dragih nepremičnin?

Zakaj luksuzna stanovanja dosegajo tako visoke cene? Po mnenju Predraga Todića, lastnika agencije Ljubljana nepremičnine, je zelo pomembna lokacija. »Razlika je, ali zgradite stanovanje v Rožni dolini ali pa recimo v Novih Jaršah. Razlika v ceni je tudi znotraj samega objekta, čeprav so vsa stanovanja grajena na enak način in z istimi materiali. Če povem na primeru Schellenburga: logično je, da je stanovanje v najvišjem nadstropju z lepimi razgledi na mesto dražje kot recimo stanovanje v prvem nadstropju ali pritličju,« je pojasnil Todić in dodal, da se tudi lega stanovanja znotraj soseske oziroma objekta odraža v ceni. Kot zaželene ljubljanske lokacije pri petičnih kupcih je omenil še Koseze, Trnovo in Mirje. »Zelo iskane so tudi nepremičnine na Obali, na Bledu in v Mariboru na Lentu,« je še omenil.

Poleg dobre lokacije po Todićevih izkušnjah kupci v nadstandardnih nepremičninah iščejo tudi lastnosti, kot so razgled, visok strop, svetlost stanovanja, čim več steklenih površin, pametna elektronika, prezračevanje z rekuperacijo, prostori ne smejo biti stisnjeni, urejenost hodnikov, bližina druge infrastrukture, fasada in podobno ... Med oglaševanimi luksuznimi stanovanji smo opazili, da prodajalci kot prednost teh stanovanj oglašujejo denimo še polnilnice za električna vozila, ohranitev obstoječih dreves, stropno hlajenje, bližino restavracije z Michelinovo zvezdico in dodatne storitve kot profesionalno čiščenje ter pranje in likanje perila. »Pri vsakem projektu, ne glede na to, ali gre za nadstandardna stanovanja ali običajna, se vedno najprej prodajo najboljša stanovanja,« je še zatrdil Todić. 

Priporočamo