Novomeški župan Gregor Macedoni je te dni podpisal pogodbo s podjetjema CGP in TGH o projektiranju in gradnji dveh stanovanjskih blokov v Podbrezniku, v katerih bo 81 javnih najemnih stanovanj. Naložba je vredna 10,6 milijona evrov, od tega bo dobro polovico sofinanciral Stanovanjski sklad Republike Slovenije ter pozneje na podlagi soudeležbe od novomeške občine odkupil enega od blokov s pripadajočimi parkirnimi mesti. Še vedno pa bo imela stanovanja v upravljanju mestna občina.
Že konec decembra pa je stanovanjski sklad z omenjenima podjetjema podpisal pogodbo o gradnji treh blokov s 103 javnimi najemnimi stanovanji, vredno 14,6 milijona evrov. Predvidoma do konca leta 2024 bo tako v Podbrezniku v petih novih blokih na voljo skupno 184 stanovanj, s čimer novomeška občina odgovarja na vse večje povpraševanje po javnih najemnih stanovanjih. »Dostopnost do bivalnih enot se bo v prihodnjih letih bistveno povečala. Skupaj z zasebnimi investitorji bomo na območjih Brod - Drage, Podbreznik in mestnega jedra zagotovili okoli šeststo novih stanovanjskih enot,« je povedal Macedoni.
Dobrih pet evrov
za kvadratni meter
Energetsko učinkovita stanovanja v dveh novih blokih v Podbrezniku bodo velika od 38 do 88 kvadratnih metrov. Predvideni so tudi skupni prostor za druženje, otroška igrišča, urejene zelene površine, zagotovljenih bo 127 parkirnih mest, od tega 75 v skupni podzemni garaži. Dvaindvajset stanovanj bo v skladu z občinsko strategijo prilagojenih za bivanje starejših ali gibalno oviranih. Najemnina bo neprofitna, to je dobrih pet evrov za kvadratni meter, se bo pa letno usklajevala z rastjo življenjskih stroškov. Prednost pri najemu bodo imele mlade družine s šoloobveznimi otroki ter občani, mlajši od 35 let, pri oskrbovanih stanovanjih pa starejši od 65 let.
Macedoni priznava, da je novomeška občina na področju stanovanjske problematike v zadnjih desetletjih precej zastala, tudi zaradi boljše socialne situacije v občini. »Pa vendar je zadnji razpis za neprofitna stanovanja prinesel čakalno listo z okoli 120 čakajočimi, medtem ko smo lahko zagotovili zgolj deset novih stanovanj,« je dejal Macedoni. Direktor stanovanjskega sklada Črtomir Remec je novomeško občino sicer izpostavil kot zgleden primer reševanja stanovanjske problematike, čeprav jo je kakšna tudi prehitela, denimo Slovenj Gradec, kjer nova stanovanja že predajajo namenu.
Kot dodaja Remec, bi morali v bodoče večjo vlogo pri izvajanju stanovanjske politike prevzeti mestni stanovanjski skladi. »Republiški sklad še vedno deluje kot nekakšen korektor, prav pa bi bilo, da bi bil usmerjevalec in delno tudi financer, seveda z nekim fondom stanovanj. Računamo, da jih bomo imeli do leta 2025 po vsej Sloveniji okoli deset tisoč.« Kot pravi, ni smiselno, da republiški sklad ta fond povečuje, ampak bi se moral povečevati fond mestnih stanovanjskih skladov. »Verjamem, da bo šla stanovanjska politika v to smer in da bo podprla lokalno raven, ki mora opraviti to nalogo in poleg krožišč in raznih drugih investicij graditi tudi stanovanja,« poudarja Remec. Novomeška občina je mestni stanovanjski sklad, ki ga vodi Bojan Rajer, ustanovila konec lanskega leta.