V kranjski mestni občini se lahko pohvalijo z dolgo tradicijo vodnih športov. Prijetni spomini na odprtje pokritega olimpijskega bazena, na katerega so številni ljubitelji športa in rekreacije nestrpno čakali dolga leta, še vedno niso zbledeli. »Letos vstopamo v 30. leto delovanja bazena, katerega uradno odprtje je bilo januarja 1995, medtem ko se je bazenski program začel že leto prej. Še vedno edini pokriti olimpijski bazen v kranjski občini je še danes velika pridobitev občine in širše okolice, pred tem je bil plavalcem na voljo le 25-metrski bazen na Stari Savi,« je pojasnil Tadej Peranovič, direktor Zavoda za šport Kranj, ki upravlja bazen.
V počastitev okrogle obletnice so v sodelovanju z občino v recepciji bazena odprli galerijo slavnih, v kateri so na ogled predstavitve uspešnih plavalk in plavalcev ter vaterpolistov, ki so svoj talent brusili v tamkajšnjem bazenu. Mnogi med njimi so si prav tam začeli ustvarjati uspešne športne kariere, tudi Peter John Stevens. »Čeprav sem prvič zaplaval v Ljubljani, kamor me je mama vpisala v plavalni tečaj, sem v kranjskem bazenu plaval že v predšolskih letih. Na to obdobje me vežejo lepi spomini in z mnogimi vrstniki še naprej ostajamo v prijateljskih stikih,« je povedal trenutno najboljši slovenski plavalec. »V tistem času me je mikal tudi trening tenisa, a sem se za plavanje odločil prav zaradi prijetne družbe v kranjskem bazenu. Tam sem odplaval tudi normo za uvrstitev v reprezentanco in nekaj osebnih rekordov,« je še dodal Peter John Stevens.
Načrti o novem pokritem bazenu
V galerijo slavnih so poleg že omenjenega Petra Johna Stevensa med drugimi umestili portrete nekdanjih plavalnih junakov Darjana in Boruta Petriča, Marka Milenkoviča, Alenke in Nataše Kejžar, Emila Tahiroviča, Anje Čarman Cekič, slovenske vaterpolske reprezentance iz leta 2003 in članov Akademskega kluba Triglav Kranj 2023. Po besedah podžupanje Manje Zorko je galerija tudi zahvala zaslužnim za prispevek pri razvoju kranjskega pokritega olimpijskega bazena in jo bodo v prihodnje še dopolnjevali. Gre za zgodbo, posvečeno tako športnikom kot bazenu, vanjo pa so uvrstili vse, ki so zaslužni, da se je bazen začel graditi.
Mestna občina Kranj v letnem proračunu sicer nameni približno 4,5 milijona evrov za šport. V kranjskem bazenu se izvajajo tako pester športni program kot prireditve na najvišji ravni, upravljalci pa se že leta soočajo s prostorsko stisko. »Žal je premalo prostora za vse športne programe, ki bi jih želeli zagotoviti občanom, zato smo uradne ure odprtja bazena nedavno premaknili na 6. uro zjutraj, tako da lahko obiskovalci plavajo že pred službo,« je pojasnil Tadej Peranovič, ki ne skriva, da si želijo v bližnji prihodnosti ob letnem bazenskem delu urediti še en pokrit 50-metrski bazen: »Upam, da bomo prišli do potrebnih sredstev. Veseli nas, da je kranjski župan Matjaž Rakovec velik podpornik športa, po drugi strani pa se zavedamo, da je športna infrastruktura zelo draga in že njeno vzdrževanje zahteva ogromno denarja.«