Radovljica. Med tremi gorenjskimi občinami, Kranjem, Radovljico in Jesenicami, je že dlje časa rivalstvo za lokacijo bodoče regijske bolnišnice. Gordijski vozel naj bi po napovedih že lani presekalo zdravstveno ministrstvo, a odločitev o lokaciji za novo bolnišnico še ni padla. Medtem ko nekateri menijo, da Gorenjska nove bolnišnice niti ne potrebuje, saj se že obstoječe ustanove soočajo s pomanjkanjem kadra, so v Radovljici pripravili predstavitev svojih argumentov, v kateri poudarjajo, da imajo zemljišče za novo bolnišnico že zagotovljeno.
Župan izkoristil obisk ministrice
O tem je radovljiški župan Ciril Globočnik v torek spregovoril tudi z zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel, ki je obiskala Psihiatrično bolnišnico Begunje, da bi si ogledala sanacijo po avgustovskih poplavah. Kot je dejal Globočnik, mu je ministrica povedala, da se stvari v zvezi z določitvijo lokacije bolnišnice odvijajo, ni pa razkrila, kako daleč so dejansko postopki. Z izbiro lokacije se zaradi črpanja evropskih sredstev zelo mudi.
V Radovljici imajo za gradnjo nove regijske bolnišnice že zagotovljeno območje, ki je v prostorskem redu namenjeno zdravstveni dejavnosti. V letu 2017 je bila izdelana prostorsko-programska preveritev, ki vsebuje analizo stanja prostora in variantne rešitve umestitve bolnišnice. Območje obsega približno deset hektarov zemljišč z možnostjo širitve za 9,5 hektara in je v neposredni bližini avtocestnega priključka na jugovzhodnem robu Radovljice – med avtocesto na severu, gozdno učno potjo na vzhodu, poslovno cono na zahodu in robom savske terase na jugu.
Bolnišnica z do 700 posteljami
V Radovljici izpostavljajo osrednjo lego, ugodno prometno povezavo v regiji in navezavo na prometno infrastrukturo ter bližino letališča Lesce, ki bi omogočalo stalno enoto za helikoptersko reševanje in transport organov za transplantacije. »Lokacija omogoča gradnjo brez zahtevnih pogojev in po korakih ter morebitno širitev. Primerna je za gradnjo bolnišnice s 600 do 700 posteljami. Gorenjska bolnišnico s takšno kapaciteto potrebuje, pri tem pa bi morali ohraniti, denimo kot negovalno, tudi jeseniško bolnišnico,« so prepričani na radovljiški občini.
Menijo, da imajo odličen kadrovski bazen, saj po njihovih besedah že zdaj med Jesenicami in Kranjem prebiva veliko zaposlenih v zdravstvu, hkrati pa radovljiško lokacijo vidijo kot odlično priložnost za sodelovanje obstoječe bolnišnice in srednje šole zdravstvene nege na Jesenicah ter bolnišnice za ginekologijo in porodništvo v Kranju. Izpostavljajo, da je začetek projekta takoj izvedljiv.
Na drugi strani so na Jesenicah prepričani, da Gorenjska nove (lokacije) bolnišnice ne potrebuje, saj se v že obstoječi Splošni bolnišnici Jesenice spopadajo s pomanjkanjem kadra. Če bi bila potrebna širitev, imajo tudi tam za to pripravljene rešitve. V Kranju imajo prav tako že izbrano lokacijo v bližini avtoceste, kjer bi lahko stala nova bolnišnica, s katero bi, kot pravijo, razbremenili ljubljanski klinični center.