Že septembra smo poročali, da je kočevski občinski svet na zadnji seji večinsko podprl ustanovitev občinskega socialnega zavoda za oskrbo starejših v skladu s smernicami nove zakonodaje o urejanju dolgotrajne oskrbe. Ta odločitev bi prinesla prekinitev koncesijske pogodbe z zasebnim zavodom Jutro, ki je do zdaj na Kočevskem oskrboval od 120 do 150 ljudi.

Konec avgusta je skupina volilcev županu predložila zadostno število podpisov volilcev v podporo pobudi za vložitev zahteve za razpis referenduma o uveljavitvi odloka o ustanovitvi občinskega zavoda za pomoč in oskrbo na domu, ki jo je na seji predlagal in sprejel občinski svet. Takratni župan Vladimir Prebilič je določil tudi rok zbiranja podpisov, ki je potekal do 5. oktobra. Skupino predlagateljev mora za izpeljavo referenduma podpreti vsaj pet odstotkov volilnih upravičencev v občini. Ministrstvo za notranje zadeve je pojasnilo, da je vseh volilnih upravičencev na območju občine Kočevje 13.005, pet odstotkov pomeni torej 650 oseb. Ker so zbrali zadostno število podpisov, bo referendum potekal 8. decembra.

Opozarjanje na težavo z oskrbo na domu v Kočevju se je začelo z razkritjem zgodbe Kočevca, ki je brez oskrbe dlje časa sam ležal doma. Zgodbo je prvi razkril portal Preiskovalno, nato pa se je reševanju situacije pridružilo več organizacij in občina. Na občini Kočevje so nam takrat zatrdili, da so tako ekstremni primeri slabe oskrbe v njihovi občini redki in da splošnih težav z oskrbo starejših nimajo. V zavodu Jutro po koncesijski pogodbi pomoč za upravičence izvajajo vse dni v tednu, največ dvajset ur na teden. Novi občinski odlok prinaša ustanovitev občinskega zavoda za pomoč in oskrbo na domu. Občina bi tako sredstva, ki jih je zdaj namenjala zavodu Jutro, preusmerila v svoj zavod. 

Priporočamo