Z gradnjo poslovno-stanovanjske stavbe Šumi Center je družba investitorica Šumijev kvart za več deset centimetrov razširila prehod skozi ostanke rimskega zidu v bližini vhoda v nekdanjo Bukvarno. Skozi razširjen prehod je urejen dostop do vhoda v trgovino Lidl, ki je v kleti novega Šumija. Odkritje, da je zaradi zasebne novogradnje padel del kulturne dediščine, je na družbenem omrežju twitter sprožilo burne odzive.

V Šumijevem kvartu so nam povedali, da je bil projekt gradnje objekta Šumi Center zaradi »svoje umestitve v centru mesta deležen predhodne presoje in nadzora ustreznih služb oziroma institucij, med drugim tudi zavoda za varstvo kulturne dediščine. Vsi posegi so bili predhodno odobreni in izvedeni skladno s potrjenimi projekti in pridobljenimi soglasji,« so zagotovili v družbi. Negativnega odziva dela javnosti niso komentirali.

Originalni rimski zid ohranjen le do višine enega metra

Na ljubljanski območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije so pojasnili, da je bila »odprtina razširjena in sanirana z ravnim rezom z namenom prezentacije tako rimskega kot Bitenčevega zidu, načina gradnje zidu, trajne sanacije zidu in integracije zidu v kompleks javnih odprtih površin na tem prostoru. Prav tako je bil pri tem upoštevan standard varnosti prehoda, ki zahteva določeno širino na javnih površinah.«

Povzeli so, da so bila severna emonska vrata z obzidjem odkrita v času gradnje Trga revolucije in pri gradnji komunalne kinete pod nekdanjo Titovo oziroma današnjo Slovensko cesto. Nato je bil po načrtu arhitekta Toneta Bitenca iz leta 1965 urejen lapidarij z zasaditvijo, opornimi zidovi, zaščitno ograjo in stopniščem. »Lapidarij je bil zasnovan tako, da je bil rimski zid vključen kot delilna stena med tlakovanima atrijema, ki sta bila del enotno urejenega razstaviščnega prostora,« so povedali na zavodu. »Kot del preureditve in prezentacije je bil vključen tudi del zidu, ki je bil v večji meri odkrit in nato svojstveno pozidan in vključen v ureditev. Zid je bil ob tem posegu preurejen z nadzidavo, obzidavo severnega in južnega lica zidu. Originalni rimski zid je ohranjen samo v temelju obstoječe rekonstrukcije do največ enega metra višine,« so na zavodu navedli, kaj se je v preteklosti dogajalo z delom rimskega zidu, ki je zaradi najnovejših posegov investitorja razburil del javnosti. Na zavodu so še poudarili, da je bila originalna substanca zidu že v precejšnji meri poškodovana in jo je bilo treba v več kot pol stoletja od nastanka že večkrat sanirati in dopolnjevati.

Priporočamo