»Javno sporočamo, da si lahko pristojni, od SDH, do ministrstva za delo in celotne vlade, pripnejo medaljo za najbolj zaničujoč odnos do ranljivih skupin na trgu dela,« so bili ob potrjeni likvidaciji družbe CSS razočarani v Sindikatu obrti in podjetništva Slovenije (SOPS).

Po besedah generalne sekretarke sindikata Ane Čermelj so z ogorčenjem sprejeli tudi informacijo, da bi naj likvidacijski upravitelj postal direktor CSS, Uroš Zarnik. Ta je namreč po prepričanju zaposlenih v CSS odgovoren za slabe poslovne rezultate, ki so privedli do prenehanja delovanja tega ranljivega podjetja.

ŠKL likvidacija invalidskega podjetja CSS

Za likvidacijo družbe se je njen lastnik odločil zaradi finančne nestabilnosti poslovanja. Foto: Tina Jereb

Za likvidacijo družbe za proizvodnjo struženih in izsekanih kovinskih izdelkov po zahtevah in načrtih kupca se je večinski lastnik SDH kljub novim naročilom kupcev odločil zaradi finančne nestabilnosti gospodarske družbe in njenega neperspektivnega poslovanja.

Kot smo že poročali, so bili zaposleni ob pasivnosti direktorja Zarnika, ki mu očitajo nerazumne vodstvene poteze, razočarani tudi zaradi pasivnosti pristojnih z ministrstva za delo. Ti so namreč delavcem CSS sestanek decembra lani obljubili s figo v žepu, prisluhnili pa jim niso niti ob dodatnih pozivih sindikata.

Ana Čermelj, generalna sekretarka SOPS: 

Pristojni, od SDH, do ministrstva za delo in celotne vlade, si lahko pripnejo medaljo za najbolj zaničujoč odnos do ranljivih skupin na trgu dela.

Iskanje alternativnih zaposlitvenih možnosti

Podjetje CSS ima status invalidskega podjetja in je v večinski lasti države oziroma SDH, ki ima v njej 97,96-odstotni delež. Preostali delež v podjetju si delita Zveza društev slepih in slabovidnih ter Občina Škofja Loka. Po poročanju STA so iz SDH, kjer je bilo zaposlenih 41 delavcev, od tega 19 invalidov, sporočili še, da so od poslovodstva CSS zahtevali, naj nadaljuje iskanje alternativnih možnosti za zaposlene, predvsem za invalide.

ŠKL likvidacija invalidskega podjetja CSS

Ana Čermelj, generalna sekretarka SOPS. Foto: Tina Jereb

Ana Čermelj je poudarila, da bo SOPS delavcem nudil vso pravno zaščito in preveril zakonitost sprejema sklepa o likvidaciji družbe. »Pozorni bomo na odpovedne roke in izplačilo odpravnine, vključno z njeno višino, prav tako smo že vzpostavili prve stike z zavodom za zaposlovanje, da uredimo svetovanje na sedežu družbe, ki bo deloma ublažilo breme in skrbi invalidov, da bi se delavci, še posebej invalidi, po likvidaciji družbe čim hitreje prezaposlili in tako vrnili na trg dela,« je poudarila predstavnica SOPS.

Ministrstvo za delo preverja možnost razveljavitve likvidacije

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pravijo, da so se v reševanje situacije s podjetjem vključili takoj, ko so prejeli informacije o težavah. Spomnili so, da je podjetje v petih letih pridelalo 400.000 evrov izgube, pred tem pa je bilo s strani države dvakrat dokapitalizirano (skupni znesek dokapitalizacije je bil 1,2 milijona evrov).

"Za težave smo izvedeli prepozno, šele 12. novembra 2024, ko nas je o tem obvestil sindikat," so zapisali na ministrstvu. Poudarili so, da so takrat preverili vse zakonske možnosti, da bi okrepili subvencije, ki jih CSS prejema kot invalidsko podjetje - letno s strani ministrstva za delo prejme okoli 385.000 evrov, kar je skupni znesek subvencij in oprostil prispevkov. "A žal so zakonite možnosti za subvencioniranje s tem v celoti izčrpane," so navedli. sta

Priporočamo