Na smučišču Zatrnik, kjer lahko za zdaj obratujejo tri vlečnice, primerne so predvsem za otroke, mladino in odrasle, ki se želijo naučiti smučarskih prvin, si v teh dneh najbolj želijo izdatne snežne pošiljke. »V začetku lanskega decembra je že dobro kazalo, potem pa je odjuga z nadpovprečno količino dežja, ki je nekaj časa padal celo na Kredarici, odplaknila odprtje sezone še pred prazniki. Temperaturni pogoji na Zatrniku za izdelavo tehničnega snega so sicer ugodni, saj nas praviloma ne doseže toplotna inverzija in so nočne temperature negativne, a še nimamo vzpostavljenega sistema za zasneževanje,« je pojasnil direktor Rekreacijsko-turističnega centra (RTC) Zatrnik Aleš Zalar.
Med letošnjimi novostmi na smučišču je Zalar izpostavil dokup nove smučarske opreme, usposobitev dodatnega teptalnika za sneg in novo okrepčevalnico, medtem ko je najpomembnejša pridobitev koncesija za novo sedežnico Hotunjski vrh in obstoječo sedežnico Berjanca. »To je prvi korak k vzpostavitvi celoletne turistične ponudbe sredogorskega centra Zatrnik, saj bo sedežnica Hotunjski vrh obratovala tudi izven zimske sezone. Omogočala bo vzpostavitev gorskokolesarske steze in morda še kakšne dejavnosti, ki ne bo pomenila posega v naravo,« je poudaril sogovornik in dodal, da so se na Zatrniku v kolesarski svet aktivno vključili že lani.
Skupaj s Turističnim društvom (TD) Gorje so nastopili kot partnerji Kolesarske zveze Slovenije pri organizaciji mednarodne kolesarske dirke za veliko nagrado Gorenjske in spremljajočih kolesarskih tekem za rekreativne kolesarje s ciljem na Zatrniku, tekmovanja pa bodo soorganizirali tudi letos. »Ohranjamo tudi tradicionalno prireditev Ovčarski bal na Zatrniku ter sodelujemo z Javnim zavodom Triglavski narodni park pri urejanju Pokljuške soteske, ki postaja vse bolj priljubljena za domače in tuje obiskovalce,« je dodal Aleš Zalar.
Načrt gradnje krožne
kabinske žičnice
Po Zalarjevih besedah z izbranim projektantom pripravljajo tudi projektno dokumentacijo, ki bo podlaga za začetek postopka za pridobitev gradbenega dovoljenja za izvedbo rekonstrukcije obstoječe vlečnice Hotunjski vrh v štirisedežnico. »Začetek gradnje je odvisen od trajanja postopka pridobivanja gradbenega dovoljenja, v teh dneh pa bomo začeli sklepati tudi ustrezne pogodbe z lastniki zemljišč na območju Hotunjskega vrha.«
Kaj pa sodelovanje z občino Gorje; imajo tam pristojni posluh za sodobno oživljanje zatrniškega smučišča? »Žal še ne. Morda bo nova sestava občinskega sveta pokazala več razumevanja. Mnoge slovenske občine zelo podpirajo smučišča na svojih območjih in tudi celo sofinancirajo delovanje smučišč, medtem ko je občina Gorje v tem pogledu izjema. Glede podelitve neposrednih koncesij za vlečnici Plana 1 in Plana 2 se pristojni z občine že dve leti nočejo odločiti,« meni Zalar. Poudaril je, da Zatrnik k sreči ni le gorjansko, ampak tudi blejsko smučišče. »Z občino Bled in blejsko turistično organizacijo načrtujemo prve pogovore o gradnji krožne kabinske žičnice, ki bi povezala Bled z Zatrnikom. To bi izrazito okrepilo blejsko celoletno turistično ponudbo, hkrati pa razbremenilo promet z osebnimi vozili na Zatrnik in Pokljuko kot prometno preobremenjenima območjema Triglavskega narodnega parka (TNP). Idejna zasnova tega projekta je pripravljena, v teh dneh jo bomo začeli predstavljati prebivalcem, hotelirjem in odločevalcem na Bledu.« Aleš Zalar ne skriva, da se pri sodelovanju občine Gorje z lokalnimi prebivalci še vedno zatika tudi zato, ker v nekaterih naseljih v TNP še vedno nimajo ne pitne vode ne kanalizacije.
Gorjanski otroci smučajo brezplačno
V sodelovanju z učitelji smučanja Smučarskega kluba Bled v RTC Zatrnik v letošnji sezoni ponujajo tudi različne tečaje smučanja ter omogočajo izposojo smučarske opreme za otroke in odrasle. Zelo priljubljena je sankaška proga, urejajo pa tudi krajšo progo za tek na smučeh. Ker je na smučišču zagotovljena tudi gostinska ponudba, se po besedah Aleša Zalarja vrtci in šole radi odločajo za organiziranje športnih dni na Zatrniku, saj je smučišče enostavno dostopno tudi z avtobusi, ki lahko parkirajo neposredno ob smučišču. Do tja bo sicer tudi letos vozil avtobus z Bleda.
RTC Zatrnik kot upravljalec smučišča in rekreacijskega središča Zatrnik že vrsto let zgledno sodeluje s TD Gorje. »Skupaj subvencioniramo smučarske vozovnice gorjanskim otrokom do enajstega leta starosti, pri čemer TD Gorje krije 80 odstotkov stroška, RTC Zatrnik pa 20 odstotkov. Podoben model sodelovanja bomo ponudili tudi občini Bled, saj del smučišča Zatrnik leži tudi v tej občini. Na tak način lahko skupaj veliko storimo za spodbujanje športa in rekreacije prihodnjih generacij,« je sklenil Aleš Zalar.