Kot so pojasnili v uradu medvoškega župana Nejca Smoleta, je bila že leta 1962 podana prva pobuda za širitev pokopališča v Smledniku: »Ves čas so se premlevale mogoče rešitve glede ustreznega zemljišča za ta kraj počitka, v začetku devetdesetih let pa je bilo stanje že alarmantno, saj skorajda ni bilo prostih grobnih mest. Ko je bilo leta 1995 zgrajeno pokopališče v Pirničah, je del najemnikov grobnih mest v Smledniku grobove prenesel na novo pokopališče, zato se je sprostilo kar nekaj mest.«
Po besedah župana so bila že v prvih letih novega tisočletja skoraj vsa grobna mesta ponovno zasedena in ideja o širitvi je bila vnovič čedalje bolj živa. Potem ko so za pokopališča na območju občine dotlej skrbele krajevne skupnosti, je pred sedmimi leti njihovo upravljanje prevzel režijski obrat Občine Medvode, je pojasnil župan.
Pred petimi leti, je dejal, so z lastniki sosednjih zemljišč dosegli dogovor o odkupu njihovih zemljišč za potrebe širitve pokopališča, leto kasneje je bila izdelana tudi projektna dokumentacija za novo pokopališče, zatem pa se je žal zataknilo z iskanjem izvajalca del. Letos so tretjič ponovili javno naročilo in bili uspešni: s podjetjem Lesnina MG oprema so sklenili pogodbo v vrednosti slab milijon sto tisoč evrov.
Dela bodo končana ob koncu poletja
Na smledniškem pokopališču, ki leži južno od župnijske cerkve sv. Urha, na vzpetini nad Savo in nad Zbiljskim jezerom, je trenutno na približno 2600 kvadratnih metrih površine okoli 520 grobnih mest. Površina novega dela pokopališča bo približno 1800 kvadratnih metrov; velikost pokopališča se bo tako povečala na 4400 kvadratnih metrov.
»Pokopališče se bo širilo v smeri proti gozdu. Z gradnjo bomo pridobili prostor za 102 grobni mesti za klasični pokop, 47 žarnih grobnih mest, območje za raztros pepela in steno z žarnimi nišami. Na starem delu pokopališča bomo na novo tlakovali dostopno pot z lažjim dostopom do grobov,« je medvoški župan opisal dolgo pričakovane pridobitve pokopališča.
Ker je novo pokopališče predvideno vzdolžno, kot nadaljevanje obstoječega, bodo za premostitev višinskih razlik v terenu izvedeni tudi podporni zidovi različnih višin. »Dostop do novega dela je predviden po obstoječi osrednji poti obstoječega pokopališča in ob spomeniško zaščiteni grajski grobni kapeli rodbine Lazarini prek klančine, na nivo terena novega dela,« so poudarili v županovem uradu in dodali, da bo območje ozelenjeno z novimi drevesi, trajnicami, travami in vzpenjavkami.
Uredili bodo tudi prostor za smetnjake in prostor za vodo s postavitvijo novega pitnika. Kot so še zaupali na medvoški občini, bodo gradbena dela večinoma potekala za obstoječim pokopališčem, deloma pa bodo posegla tudi na staro pokopališče, zato bo uporaba tega nekoliko ovirana. Dela bodo začeli v prihodnjih dneh, gradnja pa bo predvidoma končana konec prihodnjega poletja.