Dva razreda prvošolcev osnovne šole Vrhovci imata od začetka šolskega leta zaradi prostorske stiske pouk v tehnološkem parku. Zaradi domnevno nejasnega kriterija razvrščanja učencev so se lani pojavili očitki, da šola učence pri razvrščanju diskriminira. O tem je bil obveščen tudi inšpektorat za šolstvo. »Pri inšpekcijskem postopku nismo mogli potrditi očitka, da je pri oblikovanju oddelkov učencev prvega razreda v šolskem letu 2023/24 prišlo do diskriminacije učencev na podlagi socialnega statusa staršev oziroma zakonitih zastopnikov, etnične ali narodnostne pripadnosti oziroma spola,« so ugotovili na inšpektoratu in poudarili, da je šola zgledno sodelovala z inšpekcijo.

So pa opozorili na nekonsistentnost pri razvrščanju otrok glede na kriterij, ki ga je postavila šola. Ta naj bi otroke razvrstila izključno po kriteriju bližine nadomestne lokacije. »Dejstvo pa je, da so bili izpostavljeni trije primeri učencev, ki kažejo, da šola v oddelka, ki imata pouk v Tehnološkem parku, ni razporedila čisto vseh učencev iz neposredne bližine na omenjeno lokacijo,« so še opozorili na inšpektoratu. »Ne vem, za katere otroke gre,« nam je sporočila ravnateljica Marjanca Vampelj, ki je prav tako poudarila, da inšpekcija ni ugotovila diskriminacije, o čemer sicer ni dvomila. »Med šolskim letom sem dobila številne pohvale o organizaciji pouka v tehnološkem parku, nekateri bi celo ostali tu tudi v naslednjem šolskem letu. S strani staršev dobivam pohvale strokovnih delavcev, ki tu izvajajo pouk, in šole za organizacijo v dani prostorski stiski,« je še dejala ravnateljica.

Maša Žnidaršič, mama prvošolca v tehnološkem parku, je povedala, da so starši že lani opozarjali, da kriteriji niso jasni in enaki za vse in da so tudi sami opazili, da v matično šolo hodijo nekateri otroci, ki živijo še bliže tehnološkemu parku. Pohvalila pa je trud učiteljic, in da so otroci zadovoljni, a da so straši še vedno prepričani, da lokacija ni primerna za izvajanje pouka. »Prikrajšani so za knjižnico, malicajo iz plastičnih krožnikov in s plastičnim priborom. To okolje ni primerno za šolo, saj zaposleni v tehnološkem parku kadijo pred vhodom vsem otrokom na očeh.«

Prihodnje leto še bolj tesno

V letnem načrtu šole lahko preberemo, da bo prihodnje šolsko leto zmanjkalo učilnic na razredni stopnji. »Najbolj nas skrbi, da bodo prihodnje leto otroke vozili okoli po Ljubljani in ne bodo več v svojem šolskem okolišu,« je še povedala Maša Žnidaršič, ki ima na matični šoli še tri otroke. Na občini so kot možno rešitev omenjali širitev šolskih okolišev, da bi ti vključevali več šol in bi tako lahko bolj enakomerno razporejali otroke po ljubljanskih šolah. Tej nameri nasprotujejo v tamkajšnjem svetu staršev, želijo si, da bi občina zgradila načrtovano šolo na Brdu, za katero že ima zemljišče. Župan Zoran Janković je že poleti najavil, da šole ne nameravajo graditi, razen če bi jo financiralo ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, v zameno pa bi tam prostore dobila tudi Evropska šola Ljubljana. Z ministrstva so v odgovoru na poslansko vprašanje Tatjane Greif zapisali, da trenutno ne načrtujejo spremembe uredbe o šolskih okoliših. Primož Može, član sveta staršev OŠ Vrhovci, je sporočil, da ga skrbi zadržani odziv ministrstva. Zaskrbljeno spremlja tudi namero ljubljanske občine, ki želi združevati vrtce. »Kot razumem, gre za grob poseg v organizacijo dela v vrtcih, ki pa ne bo vplival na razporeditev otrok po vrtcih. Vse skupaj močno nakazuje na to, da gre pri tem tudi za pripravo terena za uresničevanje idej o oblikovanju enotnih šolskih okolišev z vsaj petimi do šestimi šolami, za kar bo prav tako treba spremeniti zakonodajo.« 

Priporočamo