Dogajanje v športni dvorani Poden in v prireditvenem šotoru na bližnjem parkirišču je bilo minuli četrtek še mnogo živahnejše kot sicer. Učenci, dijaki, starši in podjetniki so se tam zbrali s skupnimi cilji: dogovarjanjem o opravljanju praktičnega usposabljanja z delom ter sklepanjem kadrovskih štipendij, vajeniških pogodb in počitniškega dela.
Kot nam je pojasnil direktor Šolskega centra (ŠC) Škofja Loka dr. Martin Pivk, poteka projekt»Z leti se je dogodek nadgradil z delavnicami, predavanji in obiskom dijakov višjih letnikov, projektu pa so se priključili tudi Območna obrtno-podjetniška zbornica Škofja Loka, Regionalna gospodarska zbornica Gorenjska, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije, Razvojna agencija Sora in Občina Škofja Loka,« je pojasnil Pivk.
Aktualni avtoserviserji in mizarji
Po podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje se v letošnjem šolskem letu po vajeniški pogodbi v naši državi šola 629 vajencev, od tega jih je v ŠC Škofja Loka 272 oziroma 43 odstotkov. Po besedah Martina Pivka je danes povpraševanje po kadrih za tehnične poklice izredno veliko: »Vse več mladih se odloča za izobraževanje za poklic. ŠC Škofja Loka izobražuje za vse poklice na področju strojništva in lesarstva, ponujamo pa tudi program tehniške gimnazije. Na področju strojništva je največ zanimanja za avtoserviserje, avtokaroseriste, instalaterje strojnih instalacij in strojne tehnike, na področju lesarstva pa se mladi zanimajo za poklic mizarja in lesarskega tehnika.«
V letošnjem šolskem letu je v srednješolske programe ŠC Škofja Loka vpisanih 1060 dijakov in 15 dijakinj, skupno torej 1075. V tamkajšnjem dijaškem domu biva 72 dijakov iz vse Slovenije.
Povezava izobraževalnega sektorja z gospodarstvom
Letošnjega dogodka Skupaj gradimo kariere se je udeležilo 80 delodajalcev in predstavnikov drugih organizacij, s katerimi se je srečalo več kot 2000 bodočih in sedanjih dijakov, njihovih staršev in drugih obiskovalcev. Rdeča nit so bili pogovori o samozavesti na zaposlitvenem razgovoru, dijaškem in študentskem delu, medosebni komunikaciji in poklicih prihodnosti. Učence osnovnih šol je najbolj zanimala predstavitev vajeniške in šolske oblike poklicnega izobraževanja, delodajalce pa predstavitev izrednega študija na Višji strokovni šoli ŠC Škofja Loka.
»Tisti delodajalci, ki si želijo še tesnejšega sodelovanja z nami, so vključeni v konzorcij (letos jih je več kot 60), prek katerega se vključujejo še v druge oblike sodelovanja. Zavedajo se namreč, da s tem bogatijo in dvigajo kakovost izobraževanja, za to pa smo odgovorni vsi skupaj,« je sklenil Martin Pivk.