Gradbeni odpadki in drug material z gradbišča moškega zapora v Dobrunjah so bili po naših informacijah odloženi na nezakonitem odlagališču na Litijski cesti. Gre za bližnja kmetijska zemljišča, ki so le 700 metrov oddaljena od gradbišča. »Zavezanec skladišči odpadke na zemljiščih, ki niso namenjena skladiščenju odpadkov, zato je zavezancu z odločbo prepovedal odlaganje in skladiščenje gradbenih odpadkov na zemljiščih,« je že 4. novembra ugotovil okoljski inšpektor in podjetju Odpadne surovine izdal odločbo, s katero mu poleg prepovedi odlaganja še zapoveduje, da mora odlagališče izprazniti v štirih mesecih. Rok se bo iztekel v začetku februarja, vendar ob ogledu lokacije ne kaže, da se pripravlja izpraznitev sicer dokaj obsežnega odlagališča. Po pričevanju občanov so se odpadki in drug material z gradbišča zapora na to lokacijo vozili še do prejšnjega tedna. Na odgovor ministrstva za pravosodje, ali so seznanjeni z odločitvijo inšpekcije, še čakamo.

Na ministrstvo smo glede odlagališča v Dobrunjah prvič pisali sredi minulega septembra. Takrat so nam odgovorili, da po njihovih informacijah material iz zapora podizvajalec vozi v Logatec, so pa zaradi naše poizvedbe začasno ustavili vse odvoze gradbenih odpadkov z gradbišča, dokler jim izvajalec ne dostavi potrebne dokumentacije. »Izvajalec del mora dostaviti tudi podatke in dovoljenja o uporabljenih deponijah,« so nam takrat še sporočili z ministrstva. Kasneje so odgovorili, da je izvajalec izročil evidenčne liste, iz katerih je razvidno, da se odpadki začasno odlagajo na nekem drugem začasnem odlagališču v katastrski občini Dobrunje, a naj bi ti odpadki že bili odpeljani na deponijo. Iz odgovora ministrstva je mogoče razbrati, da pri odvozu niso ugotovili nepravilnosti.

Na vprašanje, zakaj tudi po opravljeni preiskavi niso nadaljevali odvoza odpadkov in drugega materiala, so z ministrstva odgovorili: »Po podatkih izvajalca ta zemljine in gradbenih odpadkov ne odvaža več na začasno odlagališče v Dobrunjah. Gradbene aktivnosti so v fazi, ko odvoz na omenjeno začasno odlagališče ni potreben.« Po pričevanju občanov so v začetku decembra kamioni spet začeli redno voziti iz zapora do odlagališča. Okoljski inšpektor je sicer že v začetku novembra izdal odločbo, da je odlagališče nezakonito, izvajalcu pa prepovedal odlaganje in mu odredil, da odlagališče izprazni v skladu s predpisi.

Razširjeno odlagališče

»Jasno je, da se ti kamioni še zdaj vozijo sem z gradbišča zapora, saj jih vidimo vsak dan, za sabo pa puščajo blatno sled, ki jasno vodi do zapora. Zdaj, ko je sneg, so nehali voziti, ampak še prejšnji teden smo jih videli, kako se vozijo,« je povedal občan Dobrunj, ki želi ostati anonimen. Kot nam je povedal, je prav on vložil prijavo na okoljsko inšpekcijo, saj kamioni ustvarjajo hrup, blato, v vročih dneh pa tudi prah. Tudi drugi občani Dobrunj, s katerimi smo govorili, so prepričani, da so na odlagališče vozili material iz zapora, saj je ob deževju od gradbišča zapora do odlagališča peljala nepretrgana blatna sled. Občani so opozorili, da je območje gradbišča zapora zelo onesnaženo, saj se gradi na starejšem nezakonitem odlagališču gradbenih odpadkov, kar potrjuje tudi okoljsko poročilo. Občane skrbi, da se to odlagališče sedaj le prestavlja na bližnji travnik.

Občani so tudi potrdili, da je odlagališče v zadnjih mesecih zraslo in se razširilo tudi na drugo stran ceste, ki sicer ni bila predmet obravnave inšpekcije. Na novi lokaciji je videti velike količine gradbenih odpadkov, zadnje tedne pa so začeli tja odlagati tudi zemljino.

Inšpekcija že večkrat posredovala

Z ministrstva so nam septembra odgovorili, da je za odvoz odpadkov zadolžen podizvajalec Grandovec Anton, s. p., z njim pa sodeluje podjetje Rematom. O slednjem smo v preteklih letih že večkrat pisali, saj je zoper njega že večkrat ukrepala inšpekcija zaradi nezakonitih odlagališč na območju Dobrunj, tudi na omenjeni lokaciji na Litijski cesti. Na spletnem portalu Bizi piše, da se je podjetje Rematom preimenovalo v Odpadne surovine, torej podjetje, ki je prejelo odločbo okoljske inšpekcije. »Uradno izjavo bomo dali, ko boste novinarji najprej uredili vsa ciganska odlagališča po celi Ljubljani,« je edina izjava, ki jo je Rok Remec želel dati na naše vprašanje, ali je on oziroma njegovo podjetje povezano z omenjenim odlagališčem in ali so tja vozili tudi gradbeni material iz zapora.

»Absolutno je sporno, da ministrstvo vztraja s podizvajalcem, ki ne spoštuje zakonodaje. Ampak glede tega se lahko ministrstvo predvsem opozori, da država financira nekoga, ki dosledno zavrača predpise,« je povedal Aljoša Petek, strokovni sodelavec v Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja. Petek je dodal, da je inšpekcija podhranjena tako finančno kot kadrovsko, saj je za celo državo zadolženih 12 inšpektorjev. Na omenjeno odlagališče so material vozili več mesecev in ne zdi se logistično mogoče, da bi ga izpraznili do začetka februarja. V primeru neupoštevanja odločbe lahko inšpektor podaljša rok za odstranitev materiala, lahko pa izvede tudi upravno izvršbo. Inšpektor ima še možnost, da posamezniku ali pravni osebi izreče 500 evrov globe. »Še enkrat ponavljam, da je inšpekcija tisti prvi organ, ki te stvari ugotovi. Ta ima tudi možnost, da do ustavitve dejavnosti, dokler se dejavnost ne uskladi z zakonodajo, lahko tudi naloži kazen, lahko pa tudi prepove dejavnost, če ugotovi, da gre za ponavljanje hude kršitve zakona,« je še pojasnil Petek. Z inšpektorata so sicer sporočili, da inšpektorji delujejo samostojno, prav tako postopek še traja, zato ne morejo komentirati morebitnih naslednjih korakov. 

Priporočamo