Območje ozke soteske Dobršnik, ki jo je izdolbel potok z enakim imenom in ki leži na meji med občinama Jesenice in Kranjska Gora, je od minulega tedna še bolj privlačno. Ne le zaradi slikovitih majhnih slapov, tolmunov in fosilov, ki pričajo, da je bilo tam nekoč morje, ampak predvsem zaradi nove ferate. Ta je dobrodošla nadgradnja turistične poti, ki so jo tam uredili že leta 1910, a jo je načel zob časa in ni bila več varna.
Za njeno ureditev sta obe občini skupaj prispevali okoli 40.000 evrov. Nova ferata omogoča lažji dostop do nekaterih do sedaj precej nevarnih delov poti in soteske, tako na Jesenicah kot v Kranjski Gori pa se nadejajo tudi obiska tujih turistov. Zaradi nižje lege je namreč ferata aktualna vse leto, primerna pa je tudi za družine.
Previdno v družbi devetih slapov
»Gre za utrjeno planinsko jeklenico, za uporabo katere so potrebni primerna obutev, čelada in samovarovalni komplet. Uporabniki ferate, ki je dolga približno kilometer, z njeno pomočjo pa lahko premagamo 270 višinskih metrov, si lahko plezalno opremo izposodijo tudi v bližnji piceriji Trucker,« je pojasnil mag. Almin Gorinjac, direktor Zavoda za šport Jesenice, in poudaril, da so nekateri odseki ferate precej zahtevni, zato je ob njeni uporabi potrebna previdnost.
»Uporabniki se morajo zavedati svojih sposobnosti in omejitev. Ferato krasi tudi od sedem do devet slapov, ki so včasih izrazitejši, medtem ko v sušnih obdobjih dva med njimi ponikneta. Ko bo več vode, uporaba ferate zaradi nevarnosti zdrsa ne bo priporočljiva, seveda pa bodo lahko uporabniki v plezanju uživali takoj, ko se bo vodostaj slapov umiril. Spust v dolino poteka naokoli po vlaki in nazaj do izhodišča na Hrušici,« je izpostavil Gorinjac.
V kranjskogorski občini obiskovalce že nekaj let navdušujejo štiri priljubljene in zelo dobro obiskane ferate v Gozdu - Martuljku in Mojstrani, enako si obetajo od nove ferate Dobršnik. Kranjskogorski župan Janez Hrovat je povedal, da so idejo o skupni ferati ponosno podprli in so z njeno pomočjo še zmanjšali mejo med občinama. Prepričan je, da bodo obiskovalci navdušeni in bo po ferati povpraševalo obilo turistov.
Prenovi pokopališkega objekta in Ruardove graščine
»Na Jesenicah imamo kar nekaj zanimivosti, ferata je ena od njih. Oblikovali smo nov turistični produkt, s katerim želimo privabiti vse aktivne ljubitelje narave,« je bil ob odprtju ferate zadovoljen tudi jeseniški župan Blaž Račič, pred katerim je pestra jesen. Septembra bodo v občini začeli prenavljati pokopališki objekt na Blejski Dobravi, obsežen projekt pa poleg energetske sanacije vključuje tudi prilagoditev za enostavnejši dostop funkcionalno oviranim osebam. Zaključek del, ki bodo stala skoraj 700.000 evrov, pri čemer bo 143.000 evrov iz kohezijskega sklada prispevala EU, preostanek sredstev pa bo iz svojega proračuna zagotovila občina, so si zastavili do konca junija prihodnje leto.