Ljubljanski mestni svet je včeraj potrdil povišanje prejemkov za člane nadzornih svetov javnih podjetij Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) ter Žale. Vodja oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Maja Žitnik je pojasnila, da je bilo povišanje potrebno zaradi uskladitve z inflacijo, saj se ti prejemki niso spreminjali od januarja 2012.

Prejemki so sestavljeni iz sejnin in plačila za opravljanje funkcije, pri čemer je višina slednjega odvisna tudi od tega, ali opravlja član nadzornega sveta funkcijo predsednika ali namestnika predsednika nadzornega sveta. Član nadzornega sveta LPT ali Žal je doslej letno prejemal 5200 evrov bruto za opravljanje funkcije, predsedniku je pripadlo plačilo v višini 7800 in namestniku 5720 evrov bruto. Mestni svet je odobril dvig teh plačil za 38,5 odstotka, kar pomeni, da bo član nadzornega sveta po novem letno prejel 7200 evrov bruto, predsednik 10.800 in namestnik 7920 evrov bruto. Sejnine se bodo povišale za 30 odstotkov na 260 evrov bruto na sejo, sejnine za korespondenčne seje pa s 160 na 208 evrov bruto na sejo. Ne glede na udeležbo na sejah pa nadzorniku v posameznem poslovnem letu pripada izplačilo sejnin v višini do največ 50 odstotkov osnovnega plačila za opravljanje funkcije, ki mu pripada.

S povišanjem prejemkov niso soglašali vsi svetniki. Svetnica Vesne – zelene stranke Jasminka Dedić je še pred sejo poslala predlog za umik točk s to vsebino z dnevnega reda. Zapisala je, da je bila tudi proti širitvi obeh nadzornih svetov s treh na šest članov. Ker zakonski predpisi v nadzornih svetih predvidevajo, da tretjino članov imenujejo zaposleni javnega podjetja, to pomeni, da preostale štiri nadzornike Ljubljanskih parkirišč in tržnic ter Žal »imenuje politična pozicija oziroma koalicija mestnega sveta kot podaljšana roka župana«, je v predlogu za umik izpostavila Dedićeva. Dodala je: »Zaradi vseh teh dejstev, kot tudi zaradi konflikta interesov in plenilskega obnašanja lojalnih političnih kadrov, kar kaže na obstoj institucionalizirane korupcije v strukturah mestnega sveta in mestne uprave Mestne občine Ljubljana, predlagam umik točk.«

Aleš Primc (Glas za otroke in družino), Urška Honzak (Levica) in Mojca Sojar (NSi) so prav tako nasprotovali predlaganemu dvigu. Primc je spraševal, zakaj so nadzorniki javnih podjetij v bistveno privilegiranem položaju v primerjavi s člani svetov javnih zavodov, saj da opravljajo primerljivo delo. Župan Zoran Janković mu je odgovoril, da očitno ne loči med funkcijama nadzornega sveta javne gospodarske družbe in svetom javnega zavoda. Izpostavil je še, da je odgovornost članov nadzornih svetov bistveno večja. Urška Honzak in Mojca Sojar sta pripomnili, da se v nadzornih svetih ves čas ponavljajo ista imena. Če pa že pride do zamenjave, tako Sojarjeva, je tudi novi nadzornik običajno iz vrst Liste Zorana Jankovića. Župan je pripombe opozicije označil za »klasično slovensko fovšijo« in dodal, da ga zanima, kako bi razpravljali o povišanju prejemkov, če bi bili sami člani nadzornega sveta. »Absolutno je upravičeno, da se po dvanajstih letih ta plačila povišajo,« je zagotovil Janković in pripomnil, da v demokraciji na srečo velja mnenje večine.

Lani povečali število nadzornikov

Čeprav je mestni svet lani podprl širitev obeh nadzornih svetov, ju še vedno sestavljajo po trije nadzorniki, pri čemer so po enega člana v obeh imenovali zaposleni. Mestni svet pa je lani še za novih pet let podelil mandat nadzornicam Mojci Lozej in Julijani Žibert v nadzornem svetu LPT ter Marti Bon in Dunji Piškur Kosmač v nadzornem svetu Žal. Vse štiri so članice Liste Zorana Jankovića. 

Priporočamo