V teh dneh v organizaciji Kluba pašnih psov Slovenije in centra za šolanje pašnih psov Sheepdog Center Ovčarska na Igu poteka največji mednarodni ovčarski dogodek pri nas. Gre za edino ovčarsko tekmovanje evropske ravni v Sloveniji, ki pa tokrat poteka že tretjič. V dveh težavnih stopnjah, začetni in nadaljevalni, v zganjanju ovc tekmuje 52 psov pasme škotski mejni ovčar ali border collie z vodniki iz Avstrije, Italije, Poljske, Češke, Slovaške, Litve, Nizozemske, Švice in Slovenije.
V lažji kategoriji so začetniki vodniki ali mlajši psi stari do dveh let in pol, v nadaljevalni stopnji pa so psi stari med 3 in 11 let. Tekmovalna kariera se za škotske mejne ovčarje tako konča med 10 in 11 letom, pri čemer pa po tej starosti še vedno lahko nadaljujejo s svojim delom na kmetiji. In kot pravi lastnica pasjega centra Ovčarska Kaja Župec se pri nas vedno več kmetov odloči za pašne pse.Naloge, ki jih mora pašni pes na tekmovanjih izvesti, so približno, da mora ovce umirjeno v ravni liniji čez vrata pripeljati do vodnika, kjer jih mora nato ločiti in jih zadržati ter nato spraviti v ogrado, pa izhajajo iz praktičnih nalog border collijev na kmetiji. Konec 18. stoletja, ko se je zganjanje živali začel razvijati kot šport, so kmetje tako simulacije delovnih situacij pašnih psov, kot je zbiranje, vodenje, ločevanje in usmerjanje ovc, prenesli v športne kategorije.
Na mednarodni ovčarski tekmi, ki jo na svoji kmetiji gosti Sheepdog Center Ovčarska pa sodita dva priznana tuja sodnika: James McLaughlin iz Irske, ki je sicer tudi vodnik in trener ter Petra Szarvasz iz Madžarske, ki pa je tudi vzrediteljica. Kot pravijo udeleženci dogodka, je mednarodna ovčarska skupnost prijateljska, a športna, saj se tekmovanju resno posvetijo.
Na tekmovanju sodeluje tudi 150 ovc, ki so vse iz kmetije ovčarskega centra Sheepdog in so razdeljene tako, da gre posamezna ovca približno trikrat v dnevu na tekmovalni poligon za okoli deset minut.