Župan Zoran Janković je konec marca z družbo Makro 5 gradnje sklenil aneks k pogodbi o gradnji kopališča Ilirija v višini nekaj več kot 1,2 milijona evrov z davkom na dodano vrednost. Vrednost gradnje je tako poskočila na nekaj manj kot 54,3 milijona evrov z davkom. Iz aneksa je razvidno, da so bila vzrok podražitve dodatna dela, in sicer izvedba požarnega izhoda iz parkirne hiše in povezava parkirne hiše z obstoječim podhodom pod Bleiweisovo cesto pri Narodnem domu. Po Jankovićevem pojasnilu so ta dodatna dela povezana z uvedbo novega prometnega režima na območju med Bleiweisovo, Gosposvetsko, Slovensko in Šubičevo ulico.

Razkril je, da podžupan Rok Žnidaršič skupaj z vodjo občinskega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Majo Žitnik predlog prometnega režima še snuje, zato še ne more deliti podrobnosti. Povedal pa je, da na območju med Bleiweisovo, Gosposvetsko, Slovensko in Šubičevo »ne moremo narediti cone za pešce, ker so tam državni zbor, ministrstva in ustavno sodišče. Bomo pa del parkirnih mest, sploh v Župančičevi ulici, ukinili, ker danes je tam promet izjemno otežen.« Občina bo stanovalcem ponudila možnost najema parkirnih prostorov v parkirni hiši Ilirija. Za mesečni najem bo treba odšteti 70 evrov, enako kot v občinskih parkirnih hišah pod Kongresnim trgom in Kozolcem. Z vzpostavitvijo neposredne povezave med podhodom pod Bleiweisovo cesto pri Narodnem domu in parkirno hišo Ilirija je občina želela bolje povezati območje južno od Bleiweisove in Ilirijo, je pojasnil župan, ki je dodal, da so odločitev o gradnji te povezave sprejeli lansko leto.

Toda pogodba o izdelavi projektne dokumentacije za povezavo s podhodom pri Narodnem domu kaže, da je odločitev padla že prej. Občina je to pogodbo z družbo Elea iC namreč sklenila že septembra 2022. V pogodbi med drugim piše, da je »za celostno ureditev kopališča Ilirija treba urediti podhod ob Narodnem domu, ki predstavlja funkcionalno povezavo med mestom, kopališčem Ilirija in parkom Tivoli«.

Zaplet pri naročanju opreme

Na vprašanje, ali je družba Makro 5 gradnje napovedala še kakšen zahtevek za povišanje vrednosti pogodbe, je župan pripomnil, »da si izvajalci vsak teden kaj izmišljujejo«, in dodal, da je boljše vprašanje, ali jim bo občina na koncu kakšen zahtevek odobrila. Že vnaprej pa je opozoril, naj si izvajalci ne obetajo aneksov iz naslova podražitev gradbenih materialov, mogoči bodo le aneksi zaradi morebitnih dodatnih del.

Dodal je, da si je minulo soboto ogledal gradbišče Ilirije, in zagotovil, da zaposleni iz družbe Makro 5 gradnje delo opravljajo izvrstno. V občinski službi za razvojne projekte in investicije so konec marca napovedali, da je zaključek gradnje predviden konec maja, Janković pa je dodal, da bo občina kopališče odprla predvidoma šele septembra. Pojasnil je, da morajo športni kompleks še ustrezno opremiti.

Občina je sicer že objavila javno naročilo za dobavo in vgradnjo opreme v športnem centru. A Janković je včeraj razkril, da je prišlo do zapleta. Po njegovih besedah so se nekateri potencialni ponudniki pritoževali, ker občina od njih zahteva, da zagotovijo zelo raznoliko opremo, med drugim na primer gostinsko opremo, športno opremo in drugo. Potencialni ponudniki naj bi si želeli, da občina javno naročilo razdeli na posamezne sklope. Janković je priznal, da se na magistratu še odločajo, kaj storiti s tem javnim naročilom. A pripomnil je, zakaj se denimo ponudniki gostinske in športne opreme ne povežejo in preprosto ne oddajo skupne ponudbe.

Energetsko samooskrbna stavba

Je pa župan po drugi strani zadovoljen s potekom gradnje sončne elektrarne na strehi kopališča. Dela, ki jih izvaja občinski koncesionar (konzorcij podjetij Energetika Ljubljana, Resalta in RES ERP), naj bi bila zaključena do konca maja. Ilirija bo po županovih besedah energetsko popolnoma samooskrben objekt, saj bo imela sončno elektrarno, izkoriščala pa bo tudi geotermalno energijo. Sončna elektrarna na Iliriji je del občinskega projekta opremljanja javnih objektov s sončnimi elektrarnami. Energetska upravljalka MOL Petra Šeme je nedavno pojasnila, da bo elektrarna na Iliriji največja elektrarna v sklopu omenjenega projekta in bo imela skupno moč 600 kilovatov. Vrednost gradnje te elektrarne je kar 791.000 evrov vključno z davkom na dodano vrednost.

V križišče za zdaj
ne bodo posegali

Ljubljanska občina je v preteklosti tudi preigravala ideje, kako preurediti križišče pri Iliriji, kjer se srečajo Celovška, Tivolska, Gosposvetska in Bleiweisova cesta. Leta 2021 smo poročali, da na občini razmišljajo o širitvi križišča, in sicer tako, da bi s Celovške na Bleiweisovo zavijali kar trije prometni pasovi. Zaradi tega bi občina morala ukiniti rumeni pas za vožnjo naravnost na Gosposvetsko, ki je rezerviran za mestne avtobuse. Zaradi teh treh pasov bi morala ukiniti tudi obstoječi mimobežni pas s Celovške na Bleiweisovo. Leta 2022 smo poročali, da je občina opustila načrte o treh pasovih s Celovške na Bleiweisovo, ukiniti pa naj bi nameravala tudi obstoječi mimobežni pas. Po takratnih načrtih bi avtomobili s Celovške na Tivolsko, tako kot danes, zavijali po dveh pasovih, na Bleiweisovo bi prav tako vodila dva pasova, ostal pa bi en pas za vožnjo naravnost na Gosposvetsko. Tega bi si očitno delili mestni avtobusi in preostali promet. Janković je včeraj zagotovil, da za zdaj v križišče ne nameravajo posegati. »Eno leto bomo pustili, da promet funkcionira tako kot doslej. Preverili bomo, kaj se dogaja,« je napovedal župan. 

Priporočamo