Prejšnji teden so družbeniki Javnega holdinga Ljubljana uresničili namero o kadrovskih menjavah, o kateri smo poročali že decembra. Razrešili so direktorico holdinga Zdenko Grozde, ki je holding vodila skoraj dvajset let, in na njeno mesto imenovali dosedanjega direktorja javnega podjetja Voka Snaga Krištofa Mlakarja. Na izpraznjeno direktorsko mesto v Voki Snagi pa so družbeniki postavili dosedanjega vodjo občinskega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Davida Polutnika.
Ker je bil Polutnik doslej tudi član nadzornega sveta Javnega holdinga Ljubljana, ki nadzira tako holding kot v njem povezana javna podjetja (tudi Voko Snago), je prišlo še do zamenjave v nadzornem svetu. Namesto Polutnika bo nadzornica Mateja Avbelj Valentan, sicer direktorica javnega zavoda Ljubljanski grad. Avbelj-Valentanova je po podatkih Ajpesa trenutno že nadzornica v družbi Gospodarsko razstavišče, v kateri ima ljubljanska občina skoraj 69-odstotni lastniški delež.
Maja Žitnik na čelu oddelka zamenjala Polutnika
Zamenjavo za Polutnika na čelu oddelka za gospodarske dejavnosti in promet, ki je največji proračunski uporabnik v ljubljanski mestni upravi, je župan Zoran Janković našel znotraj mestne uprave. Zamenjala ga je Maja Žitnik, ki naj bi jo Janković predstavil na jutrišnji redni tiskovni konferenci. 48-letna Žitnikova je po izobrazbi diplomirana inženirka arhitekture. Doslej je bila v ljubljanski mestni upravi vodja odseka za investicije v službi za razvojne projekte in investicije. Odsek za investicije skrbi za občinske visoke gradnje: sodeluje pri izvedbi in pripravi arhitekturnih natečajev, investicijske dokumentacije, usklajuje aktivnosti s projektanti pri posameznih projektih, sodeluje pri postopkih izbora izvajalcev za omenjene projekte in podobno. Žitnikova je bila posledično bodisi članica bodisi namestnica članice v ocenjevalnih komisijah pri več občinskih arhitekturnih oziroma projektnih natečajih. Leta 2020 je ljubljanski mestni svet Žitnikovo imenoval za eno od predstavnic Mestne občine Ljubljana v svetu Osnovne šole Oskarja Kovačiča.
Kaj točno je botrovalo zamenjavi Zdenke Grozde, ki je sprožila omenjeni kadrovski vrtiljak, ni znano. Kot smo poročali v sredini decembra, naj bi po uradni različici Grozdetova veliko mestno družino zapuščala, ker naj bi si želela manj stresno delo. Neuradno pa mora dolgoletna direktorica oditi zaradi spora z Jankovićem, domnevno zaradi hujše napake. Delo je neuradno poročalo, da naj bi se Grozdetova sedaj potegovala za mesto direktorice občinske uprave v Grosuplju.
Svetnika, izvoljena na listi NSi, vsak svojo pot
Tudi v novembra izvoljenem mestnem svetu je prišlo do sprememb. Mestni odbor NSi Ljubljana je na svoji facebook strani sporočil, da bo barve stranke v tem mandatu zastopala zgolj svetnica Mojca Sojar, čeprav so volilci v mestni svet izvolili še strankarskega kolega Jožefa Horvata. Mestni odbor je pojasnil le, da se Horvat ni pridružil svetniškemu klubu NSi Ljubljana, ampak je postal samostojni svetnik. Horvat nam je pojasnil, da se s Sojarjevo pred začetkom mandata nista uskladila glede nekaterih zadev. O konkretnih razlogih ni želel govoriti. Je pa povedal, da je bil izključen iz stranke NSi in da bo politično pot v mestnem svetu in svetu četrtne skupnosti Črnuče nadaljeval kot samostojni svetnik.
V mestnem svetu se je Horvat nato povezal z dvema samostojnima svetnikoma, s Tino Bregant (SLS) in Alešem Primcem (Glas za otroke in družine). Skupaj so ustanovili svetniški klub samostojnih svetnikov. Velja omeniti, trenutno so v mestnem svetu še trije samostojni svetniki, in sicer Jasminka Dedić (Vesna – zelena stranka), Jasmin Feratović (Pirati) in Gašper Kromar (Šport za zdravje).
Napovedujejo izredno sejo
o ljubljanskem zdravstvu
Horvat je napovedal, da s Primcem in Bregantovo pripravljajo sklic izredne seje na temo razmer v ljubljanskem zdravstvu oziroma o pomanjkanju zdravnikov družinske medicine. Statut Mestne občine Ljubljana določa, da lahko sklic seje zahteva tudi najmanj četrtina (oziroma 11) mestnih svetnikov, in Horvat zagotavlja, da imajo dovolj glasov svetnikov za sklic. Če novopečeni koaliciji Liste Zorana Jankovića in Gibanja Svoboda, ki razpolaga s 26 glasovi v mestnem svetu, ne bo po volji debatirati o tegobah ljubljanskega zdravstvenega sistema, utegnejo uporabiti taktiko, ki jo je Lista Zorana Jankovića preizkusila že decembra 2019, ko je opozicija sklicala sejo na temo zaščite pitne vode na območju ljubljanskega vodonosnika. Župan je takrat sejo na zahtevo svetnikov sicer po predpisih sklical. Toda županova lista, ki je takrat sama imela večino v 45-članskem mestnem svetu, se seje ni udeležila, zato ni bila sklepčna.