Gradnja nove pomične strehe nad letnim prizoriščem v Križankah gre počasi h koncu. Križanke bodo torej prihodnjo prireditveno sezono ponovno odporne proti slabemu vremenu. Omenjeno prizorišče je bilo brez strehe od aprila 2016, ko je nenadejan spomladanski sneg močno poškodoval staro konstrukcijo pomične strehe.

Temu, da so bile Križanke tako dolgo brez strehe, je najbolj botroval zaplet z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport. Slednje je ponovno vpenjanje strehe na zid bližnje srednje šole pogojevalo s statično utrditvijo poslopja Križank. Na ministrstvu so se oprli na poročilo Zavoda za gradbeništvo Slovenije in pojasnjevali, da bi vpetje strehe ogrozilo statiko stavbe. Ker je bila obnova konstrukcije po ideji inženirja Miloša Marinčka iz leta 1965 brez predhodne obnove bližnje stavbe za ministrstvo nesprejemljiva, je občina sklenila, da bo zgradila samostojno strešno konstrukcijo.

Dokončanje do 26. oktobra?

Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je ideji o samostojni strehi avgusta 2019 dal zeleno luč. Zavod je v kulturnovarstvenih pogojih določil, da je nova streha lahko urejena v dveh delih. Nad odrom je zavod občini dovolil postavitev fiksne strehe, pod pogojem, da bo streha montažna, zelo tanka in ne bo zastirala strešnih oken. Streha nad avditorijem za gledalce pa mora biti pomična in ne sme presegati slemena strehe samostana. Zavod je dovolil tudi, da novo streho dopolnjuje pomična bočna zaščita pred vetrom, če bo ta spuščena samo v času prireditev in bo prozorna.

Julija letos sklenjeni aneks k pogodbi z družbo Makro 5 gradnje kot rok za dokončanje del določa 29. oktober. Ali bo izvajalcu ta datum uspelo ujeti, še ni jasno. V občinski službi za razvojne projekte in investicije so dejali, da »dobava in montaža jeklenih nosilcev potekata po predvidenem terminskem planu, dokončanje gradnje pa je odvisno predvsem od trenutnih vremenskih razmer« in postopka pridobitve uporabnega dovoljenja. Ob tem so zatrdili, da gradnja te strehe »sodi med najzahtevnejše gradbeno-inženirske projekte z elementi in logistiko izvajanja mostnih konstrukcij«. V Festivalu Ljubljana, ki upravlja avditorij, so prepričani, da bo streha nared do odprtja nove sezone 2022.

Spomnimo, da je morala družba po pogodbi med drugim izdelati idejno zasnovo, projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja, pridobiti omenjeno dovoljenje, prav tako je morala pripraviti projektno dokumentacijo za izvedbo gradnje. Na koncu mora še zgraditi streho s pripadajočo opremo in pridobiti uporabno dovoljenje. Vsaj za zdaj pogodbena vrednost v višini nekaj manj kot 2,9 milijona evrov (z DDV) z aneksi ni narasla.

Po pogodbi bi Makro 5 gradnje dela morala zaključiti v devetih mesecih oziroma do konca lanskega leta. Toda občina je z izvajalcem podpisala tri anekse, ki so pogodbeni rok podaljšali že za deset mesecev. V službi za razvojne projekte in investicije so pojasnili, da je do zamud prišlo, ker je med pripravljanjem projektne dokumentacije nastalo več variantnih rešitev umeščanja samostojne strehe v spomeniško zaščiten kompleks Križank, ki jih je zavod za varstvo kulturne dediščine nato natančno preučil. »Po izvedenem vsebinsko zahtevnem usklajevanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije smo na osnovi izbrane optimalne variante nadaljevali s fazo priprave dokumentacije za izdajo gradbenega dovoljenja ter pripravo izvedbene dokumentacije, kar pa zaradi visoke stopnje zahtevnosti in unikatnosti projekta terja razmislek in potreben čas za kakovostno pripravo dokumentacije,« so pojasnili na občini.

Priporočamo