Razmišljanja o novi regijski bolnišnici na Gorenjskem so stara že deset let. V okviru nacionalnega razvojnega programa so zanjo zagotovljena tudi sredstva, vendar jih je treba porabiti do leta 2032, zato je treba z izvedbo projekta pohiteti.

Težave so nastale že pri izbiri lokacije. Lokacijo so ponudile Občina Radovljica, ki je geografsko središče Gorenjske, Mestna občina Kranj, ki ima največ prebivalcev, v jeseniški občini pa že ves čas vztrajajo, da mora splošna bolnišnica ostati na Jesenicah, kjer je bil pred leti zgrajen tudi nov urgentni center.

Analiza ministrstva naj bi bila končana do konca meseca, medtem pa je župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec na pobudo župana občine Cerklje na Gorenjskem Franca Čebulja županom 11 gorenjskih občin, ki so že jeseni leta 2021 podpisali pismo podpore za novo regijsko bolnišnico v Kranju, poslal pismo. Te občine so Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas - Poljane, Jezersko, Kranj, Naklo, Preddvor, Šenčur, Škofja Loka, Tržič in Železniki. Pismo pa je naslovil tudi na občine Domžale, Kamnik, Komenda, Medvode, Mengeš, Vodice in Trzin, saj meni, da bi bila lokacija v Kranju primerna tudi za prebivalce teh občin.

Rakovec v pismu poudarja, da je v Kranju s sosednjimi občinami daleč največja koncentracija ljudi in poselitve na Gorenjskem, hkrati pa mesto ponuja najbolj dostopno lokacijo za vse Gorenjce in še številne prebivalce severnega dela osrednje Slovenije. Z lokacijo v Kranju in preusmeritvijo vsaj dela pacientov iz teh občin iz UKC Ljubljana v Splošno bolnišnico Gorenjske Kranj bi se po njegovem mnenju močno razbremenil tudi UKC Ljubljana, s tem pa bi se skrajšale tudi čakalne vrste.

Bližina avtoceste

Kranjska občina v svojih argumentih ves čas izpostavlja lastniško strukturo zemljišč na predvideni lokaciji na Zlatem polju, kjer je slabih 55 odstotkov zemljišč že v javni lasti, z lastniki preostalih zemljišč pa so sklenjena pisma o nameri prodaje za potrebe gradnje bolnišnice. Izpostavljajo tudi bližino komunalne infrastrukture, drugih pomembnih javnih ustanov, kot so zdravstveni dom, gasilski dom, dom za starejše, varovana stanovanja, prav tako razvejeno prometno infrastrukturo in dobro organiziran javni potniški promet. Pomembna se jim zdi tudi bližina avtoceste, ki pa je od lokacije ravno prav oddaljena, da hrup ne bi imel vpliva na delovanje bolnišnice. V neposredni bližini morebitne bodoče regijske bolnišnice v Kranju bo tudi najmanj 500 novih stanovanj, kar bi pomenilo tudi možnost bivanja za zaposlene v tej ustanovi.

Analiza, ki jo je naročilo ministrstvo, je prva, ki preverja dejansko stanje na vseh treh lokacijah. Kot so pojasnili, so se dosedanji postopki glede izbire lokacije za gorenjsko bolnišnico v največji meri osredotočali na dostopnost za paciente, v nezadostni meri pa so bile opravljene presoje, ki se nanašajo na urbanistično ustreznost posamezne lokacije z vidika umeščanja v prostor, analizo obstoječe in potrebne komunalne infrastrukture, ekonomiko in oceno možne časovne dinamike izvedbe na posamezni lokaciji, pa tudi na primerjavo ustreznosti lokacij z vidika zdravstvenih potreb ter rangiranje vseh okoliščin pri predlogu najustreznejše lokacije. 

Priporočamo