Župan Občine Radovljica, Ciril Globočnik, poudarja, da imajo za novo regijsko bolnišnico zagotovljena potrebna zemljišča in sprejet prostorski načrt ter da Radovljica leži v središču Gorenjske, stavijo tudi na bližino leškega letališča. Kranjski župan Matjaž Rakovec pravi, da na Kranj gravitira kar 150.000 do 210.000 prebivalcev Gorenjske in tudi tisti iz nekaterih občin osrednje Gorenjske, z novo bolnišnico bi tako razbremenili ljubljanski klinični center. Tudi v Kranju imajo po besedah župana zagotovljena zemljišča v bližini avtoceste in ustrezno infrastrukturo.

Medtem jeseniški župan Peter Bohinec vztraja, da ima sedanja Splošna bolnišnica Jesenice dobro strateško lego, tu sta že sodobni urgentni center in heliport, bolnišnične stavbe so bile v zadnjih letih energetsko in požarno sanirane, čez cesto je Fakulteta za zdravstvo, v mestu pa je tudi srednja šola. Kot pravi Bohinec, so ob sedanji bolnišnici možne tudi širitve, zato se mu edina smiselna in racionalna zdi nadgradnja jeseniške bolnišnice.

V zdravstvu primanjkuje kadra

O smiselnosti izgradnje nove bolnišnice so sogovorniki razpravljali tudi na nedavni okrogli mizi v jeseniški dvorani Kolpern. Nekdanji minister za zdravje in profesor dr. Dušan Keber je izrazil mnenje, da novih bolnišničnih zidov ne potrebujemo, saj nam za delo v tovrstni ustanovi primanjkuje kadra. »V Sloveniji ni nobenega razloga, da gradimo nove bolnišnice,« pravi in dodaja, da je treba tovrstne zadeve načrtovati na ravni države in se tudi vprašati, ali je sedanja definicija, ki govori o številu bolnišničnih postelj, sploh še aktualna. Bolj kot teh nam namreč po Kebrovih besedah primanjkuje kadra, spopadamo se s čakalnimi dobami, pojavljajo se razprave o zdravljenju na domu, prek ekrana, ljudje pa si želijo predvsem diagnoze, ne ležanja v bolnišnici. »Denar rabimo za paciente, izobraževanja, ne za zidove,« poudarja Keber.

Tudi po mnenju novinarja dr. Janeza Markeša je treba novo bolnišnico konceptualizirati znotraj celotnega javnega zdravstva. »Nesmiselno je o metainvesticijah govoriti izven celote,« ugotavlja in dodaja, da je vprašanje nove bolnišnice treba prepustiti stroki. Ob tem se Markeš sprašuje, zakaj se sploh pogovarjati o tem in kakšni motivi oblasti vodijo k temu. Spomnil je, da je zdravstvo najbolj dobičkonosna dejavnost, celotna debata pa se je začela »s podtaknjeno idejo, da je nova bolnišnica potrebna«.

Kardiologinja Marija Mulej je na okrogli mizi povedala, da v jeseniški bolnišnici, ki je v kraju druga največja zaposlovalka, kar tretjine postelj ne uporabljajo, saj nimajo dovolj negovalnega kadra. »Kje bomo dobili kader za bolnišnico s 600 posteljami?« se sprašuje Mulejeva, ki dodaja, da so hospitalizacije vedno krajše, večina storitev pa se poskuša opraviti v enodnevni bolnišnici.

Na ministrstvu obljubljajo pogovore

Župan Bohinec je še pripomnil, da so Jesenice izvzete iz dogovarjanj o regijski bolnišnici na ministrstvu za zdravje, kjer naj bi si kljuko podajali predstavniki Radovljice in Kranja. Jeseničani so si sicer nato sestanek na ministrstvu minuli teden zagotovili, a na njem minister ni bil prisoten.

Na naša vprašanja, kakšni so koraki, ki jih ministrstvo načrtuje v zvezi z načrti o novi regijski bolnišnici na Gorenjskem, ali drži, da bo ministrstvo odločitev sprejelo do poletja, in kako odgovarjajo na očitke, da odločitev prepuščajo lokalni politiki, so na ministrstvu odgovorili zelo skopo. Zanimalo nas je tudi, ali zagovarjajo stališče, da je nova regijska bolnišnica potrebna, in ali pripravljajo oziroma ali že obstaja kakšna nacionalna strategija o tem, koliko (novih) bolnišničnih kapacitet potrebujemo, a so nam odgovorili le, da je bil v zvezi z gorenjsko bolnišnico v drugi polovici leta 2022 v okviru identifikacije investicijskega programa izveden pregled vseh izdelanih analiz in dokumentacije o tem projektu, prav tako je bila narejena strokovna analiza, imenovana »Analiza prostorske dostopnosti UKC in splošnih bolnišnic«, ki jo je izvedlo podjetje Pro55, d. o. o. »Na podlagi izsledkov projektov bo ministrstvo za zdravje opravilo intenzivne pogovore z vsemi deležniki znotraj gorenjske regije in glede na vse zbrane podatke ter strokovno usklajenost dalo predlog o lokaciji nove regionalne bolnišnice,« so še zapisali na ministrstvu. 

Priporočamo