Začetek celovite prenove Mestnega kareja Povšetova, ki se razteza na Poljanah med Povšetovo, Potočnikovo in Glonarjevo ulico ter Poljansko cesto, je predviden v letu 2025. Na zdaj degradiranem prostoru bosta v prihodnje po načrtih Mojce Gužič Trplan in Gregorja Trplana – njun projekt je bil izbran na javnem natečaju – nastala soseska najemniških stanovanj z večjo parkovno površino in urbani zbirni center. Za zunanje prostore Mestnega kareja Povšetova z javnim natečajem, ki bo odprt do 26. aprila do 12. ure, v Javnem stanovanjem skladu Mestne občine Ljubljana (JSSMOL) zbirajo predloge za umetniške intervencije. Strokovno komisijo, ki bo ocenjevala predlagane zasnove, sestavljajo Rok Žnidaršič, Katjuša Kranjc, Barbara Sterle Vurnik, Duško Vladimir P. Štefanec in Gregor Trplan.
Kontekst prostora in neposredne okolice
V načrtovani soseski je več odprtih območij, kamor lahko predlagatelji umestijo umetniške intervencije. Mikrolokacija je prepuščena ustvarjalcem, s tem da morajo velikost območja in funkcijo zelenih površin ohraniti, čeprav jih prostorske intervencije lahko tudi preoblikujejo ali nadgradijo, če to ne zmanjša njihove vrednosti in nimajo negativnega vpliva na celovitost urbanistično-arhitekturne zasnove. Pri tem naj predlagatelji, kot je navedeno v natečajni dokumentaciji, upoštevajo kontekst prostora in neposredne okolice, ki je specifična za vsako območje, kar zlasti velja za vstopni trg, vhodno ploščad, interni park in osrednjo ploščad. Vstopni trg, ki bo pri križišču Poljanskega nasipa in Povšetove ulice ter bo vizualno povezan z Ljubljanico in zdravstvenimi stavbami čez reko, bo tlakovana površina z drevesi, kjer bo svoje mesto imel sistem izposoje koles Bicikelj, in ozeljena brežina. Prav tako bo tlakovana vhodna ploščad, ki bo oblikovala vstop v stanovanjski kare, na njej pa so predvidene linijska klop in grmovnice. Med zunanjimi zelenimi ureditvami sta v sredini obeh razklenjenih karejev načrtovana tudi dva interna parka z enako zasnovo, ki sta namenjena igri otrok, medtem ko je osrednja tlakovana ploščad z zelenimi otoki z drevesi kot poljavni prostor med obema stanovanjskima karejema namenjena druženju stanovalcev.
Umetniška intervencija je lahko iz kakršnih koli materialov, odpornih proti zunanjim vplivom, lahko so tudi reciklirani. Poleg tega je pomembno, da intervencije v prostor niso svetlobno in zvočno moteče za stanovalce in da je posamezni lokaciji smiselno prilagojena tudi višina. Poleg tega naj umetniška intervencija prispeva k ustvarjanju ustreznih orientacijskih poudarkov v prostoru, s tem pa pripomore tudi k prijaznosti prostora za osebe z intelektualnimi oviranostmi ali demenco. Za dodano vrednost bo prepoznano, če bo imela zasnova kakšno komplementarno funkcijo, smiselno za prebivalce, denimo da bo omogočala igro, raziskovanje, hlajenje, čiščenje zraka, zagotavljanje sence in drugo. Umetniki lahko prijavijo eno ali več prostorskih intervencij, ki v tem primeru ne smejo biti umeščene na isto lokacijo. Če bo posamezno umetniško intervencijo mogoče obravnavati kot več samostojnih projektov, lahko komisija enovit predlog obravnava tudi kot več ločenih predlogov. Komisija bo za izvedbo oziroma umestitev lahko izbrala več umetniških intervencij. V nagradnem skladu je skupno 30.000 evrov, sredstev za izvedbo vseh umetniških intervencij pa je do 250.000 evrov. Natečaj je objavljen na spletni strani JSSMOL in Mestne občine Ljubljana.