Z močjo približno 300 kW bo ena največjih sončnih elektrarn. Z električno energijo bo oskrbovanih več objektov, in sicer 16 stanovanj iz okoliških stanovanjskih blokov, Občina Hrastnik, šola in bazen, manjši trgovski prostor in prostori dveh gospodarskih družb. Trenutno je elektrarna v fazi priključitve na električno omrežje. Projekt je nastal in bil udejanjen s sodelovanjem Energetske zadruge Zeleni Hrastnik, Občine Hrastnik, okoljske organizacije Focus in podjetja Kisik. Financiran je s sredstvi zadružnikov, nepovratno subvencijo ministrstva za spodbujanje solarizacije in kreditom Eko sklada z ugodno obrestno mero, skupna vrednost naložbe je 270.000 evrov.

Poleg tega, da gre za prvo tovrstno slovensko sončno elektrarno, sta posebnost tudi način in model vzpostavitve. Vključeni v energetsko skupnost so tudi člani Energetske zadruge Zeleni Hrastnik, lastniki sončne elektrarne in hkrati odjemalci. Tako bodo dosegli koristi za okolje v obliki znižanja emisij ogljikovega dioksida in nižje zneske na položnicah za električno energijo. »Od prvega dne projekta smo skupaj s partnerji verjeli, da imamo odlično projektno idejo. Gradnje tovrstnih skupnosti so prihodnost za občine in družbo kot tako. Pionirski koraki se zdijo težki, vendar v svetu že obstaja ogromno dobrih praks, ki lahko ob ustrezni podpori države in ostalih akterjev zaživijo tudi pri nas in gradijo na najboljših vrednotah povezovanja, trajnosti ter gradnje vključujoče skupnosti,« pravi hrastniški župan Marko Funkl. Projekt je pomemben tako za šolo kot za občino Hrastnik, saj ne gre le za električno energijo. Za zdaj s to energijo še ne ogrevajo stavb, ampak jo uporabljajo za porabo elektrike.

»Med vzpostavljanjem zadružne oblike energetske skupnosti smo morali premagati številne procesne ovire in pravne nedorečenosti. Upamo, da bo to znanje koristilo vsem, ki se zanimajo za vzpostavitev skupnostne energetske samooskrbe, tudi pri projektih vetrnih elektrarn. Energetska zadruga Zeleni Hrastnik je konkreten primer pravičnega zelenega prehoda od spodaj in prek Sončne šole Hrastnik ponuja zgled, kako lahko okoljski projekti prinesejo koristi lokalnim skupnostim,« meni Boštjan Remic iz okoljske organizacije Focus.

Predvidena sončna elektrarna
na zdravstvenem domu

Predsednik Energetske zadruge Zeleni Hrastnik Božidar Roglič pa pravi: »Član zadruge lahko postane vsak, tako fizična kot pravna oseba. Zaradi specifik uredbe o samooskrbi z letnim net meteringom so se lahko v energetsko skupnost Sončna šola Hrastnik vključili le odjemalci, ki so priključeni na isto transformatorsko postajo kot osnovna šola. Ker pa je bilo veliko zanimanja za priključitev tudi na drugih lokacijah v občini, že pripravljamo nove projekte. Naslednja bo predvidoma skupnostna samooskrbna sončna elektrarna na zdravstvenem domu.« 

Priporočamo