Potem ko prebivalci občine Gorenja vas - Poljane še zdaleč niso pozabili na najhujšo naravno nesrečo v občini pred desetimi leti, na žledolom, ki je njihove domove leta 2014 kar pet dni zadrževal v ledenem oklepu, so lanske avgustovske poplave pričakali precej bolje organizacijsko pripravljeni: z učinkovitejšim sistemom civilne zaščite in boljšo opremo gasilskih društev. Kljub temu je najhujša vodna ujma v zgodovini naše države prizadela 60 odstotkov občine: poškodovanih je bilo 28 kilometrov cest, uničenih ali poškodovanih je bilo 59 mostov in hudourniških propustov, sproženih je bilo 210 plazov na cestah in ob naseljenih objektih.
Potem ko so občani nesebično pomagali drug drugemu in v prvih dneh nesreče vzpostavili pogoje za normalno življenje, so začeli nujne ukrepe intervencije. »Poplavljeni so bili športna dvorana Gorenja vas, vrtec Zala, dvorec Visoko, Šubičeva hiša, knjižnica v Poljanah in zalogovnik sekancev pri osnovni šolo Poljane. Popis škode za objekte, infrastrukturo in plazove na kmetijskih zemljiščih je znašal dobrih 31 milijonov evrov in pol,« je spomnil župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež. Kot je dejal, so intervencije po poplavah, ki so obsegale ureditev najbolj nevarnih plazov in vzpostavitev prevoznosti cest, končane, v izvajanju pa je tudi že vrsta sanacijskih projektov, za katere je država občini odobrila predplačilo v višini slabih 13 milijonov evrov.
Eno leto bo premalo za sanacijo
Po besedah Milana Čadeža v tem času med drugim potekajo sanacije odsekov cest, ki so jih poškodovali plazovi: Hlavče njive–Brda, Zakobiljek–Lom, Kopačnica–Podpleče in Volča–Malenski Vrh. V tem času se izvaja tudi gradnja opažev novega mostu Podobeno, ki je bil v poplavi uničen, zaradi česar promet še vedno poteka prek začasne premostitve, sanacije plazov pa potekajo tudi na odseku Srednja vas–Dolenje Brdo, Brebovnica–Mavrčan ter na cestah, ki vodita v Bukov Vrh in Javorjev dol.
»Potekajo tudi popis del in priprava na izbiro izvajalca del za sanacijo poškodovane ceste Poljane–Volča ter ureditev strug dveh vodotokov in še menjava poškodovanih tlakov, oblog ter stavbnega pohištva v vrtcu Zala. Na cesti Trebija–Stara Oselica bomo najprej obnovili najbolj poškodovan del ceste nad kamnosekom, na cesti Gorenja Dobrava–Sveti Urban pa bomo zgradili dva poplavno varna mostova,« je župan naštel nekaj večjih od načrtovanih štirideset sanacijskih projektov po predprogramu.
Čadež je ob tem poudaril, da jih v občini čaka trdo delo na področju urejanja vodotokov, zato si želi čim prejšnjega in čim boljšega sodelovanja med direkcijama za vodo in za infrastrukturo. Opozoril je tudi izzive velikih dreves ob vodi, ki ob poplavah vselej povzročajo ogromno škodo, ter na nujnost umestitve zadrževalnikov na Poljanski Sori med Žirmi in Škofjo Loko. Program redne sanacije, ki se bo uveljavljal do leta 2027, se še ne izvaja, saj čaka na potrditev vlade.