Lastnik nepremičnine, kjer je bilo nekoč Cestno podjetje Ljubljana, je DUTB. V izjavi za javnost so včeraj poudarili, da so predstavniki Placa nepooblaščeno in protipravno zasedli nepremičnino na Linhartovi, ta pa je namenjena prodaji ali nadaljnjemu razvoju. Objekti na zemljišču naj bi bili nefunkcionalni in zaradi »izjemno slabega stanja namenjeni rušenju«, zato naj bi bilo »vlaganje sredstev vanje s strani DUTB neracionalno«. Poslanstvo DUTB je, da svoje premoženje upravlja na način odprodaje po najvišji možni ceni in s tem državi povrne kar največ denarja, ki ga je namenila za sanacijo bank – »enako velja za nepremičnine, pri čemer DUTB upošteva tudi morebitne potrebe njegove lastnice, torej države«.

Ob vdoru, o katerem je DUTB obvestil njen najemnik, so »v skladu s svojimi dolžnostmi obvestili policijo in varnostno službo«. Ugotovili so, »da so predstavniki Placa nepooblaščeno vstopili v objekt, deloma očistili prostore in začeli nelegalno uporabljati električne ter vodne vire«. S policije so sporočili, da s predstavnikom lastnika objekta na kraju znakov uradno pregonljivih kaznivih dejanj niso ugotovili. Policija bo tudi v prihodnje izvajala policijske postopke »strokovno in v okviru zakonskih pristojnosti«.

V DUTB pravijo, da je trditev, da je DUTB slabo upravljal omenjeno premoženje, pavšalna in nestrokovna, saj da vlaganje javnega denarja v propadajoč, nefunkcionalen objekt na nepremičnini, katere glavna vrednost je zemljišče, ni smiselna. »DUTB namreč prodajo objekta, ki ga je prevzel iz stečaja nekdanje družbe CPL, oglašuje kot investicijsko priložnost na svojem spletnem mestu. Hkrati si s pripravo OPPN, ki na tem mestu predvideva gradnjo večstanovanjskega objekta ali oskrbovanih stanovanj, prizadeva dvigniti vrednost nepremičnini in s tem sebi ali novemu lastniku olajšati njen nadaljnji razvoj.« Dodajajo, da je objekt na Linhartovi namenjen rušenju, zaradi azbestne strehe pa je tudi nevaren za bivanje ljudi. »Vsekakor pa očitano slabo stanje določenega objekta ne more biti ne razlog ne podlaga, da si manjša skupina državljanov jemlje pravico prevzemanja nepremičnine v lasti države, torej vseh državljanov.« V DUTB bodo na podlagi pravnih možnosti in ugotovljenih dejstev, ki jih še proučujejo, ustrezno ukrepali.

Nekatere stranke podpirajo avtonomne cone

Odzvale so se tudi politične stranke. V letošnji predvolilni kampanji parlamentarnih volitev so podporo zaščiti avtonomnih prostorov obljubile vse tri vladne koalicijske stranke, torej SD, Gibanje Svoboda in Levica. Obljubo glede zahteve Glasu ljudstva so dale tudi stranke LMŠ, DeSUS, Vesna in Pirati. Večina teh strank se je včeraj odzvala na dogajanje.

Pirati so v svojem pismu podpore Placu zapisali, da ima propadajoč objekt, ki je bil z davkoplačevalskim denarjem prenesen v lastništvo slabe banke, zdaj priložnost služiti širši skupnosti. Podporo Placu izražajo tudi v stranki Vesna, saj »odpira nov prostor za dejavnosti, ki niso institucionalizirane in nastajajo spontano ter tako krepijo mestno ustvarjalnost«. Dodajajo, da je nesmotrno spremljati propadanje praznih nepremičnin, ki bi lahko služile potrebam prebivalcev Ljubljane.

Tudi v vladnih strankah so v svojih izjavah naklonjeni avtonomni coni. V Levici avtonomne cone vidijo kot »alternativo socialno izključujočim družbenim realnostim, ki so posledica surovega neoliberalizma in kapitalizma«, še posebej pa podporo izražajo avtonomnim conam, »ki delujejo na principih demokratičnega soupravljanja, participativnosti, solidarnosti in vključenosti«. V Gibanju Svoboda podpirajo prizadevanja, da zgradbe, ki že dolga leta propadajo, na eni strani dobijo novo vsebino, na drugi strani pa številnim nudijo prostor za njihovo kreativno izražanje, izobraževanje in socialne programe, a le, če so varne za uporabo. Prav tako si želijo, da uporabniki in lastniki tovrstnih prostorov sedejo za skupno mizo in v dialogu najdejo skupno rešitev.

Ministrstvo poziva
k skupni rešitvi

K dialogu pozivajo tudi na ministrstvu za kulturo. Menijo, da so takšni prostori pomemben poligon kreativnega delovanja ter avtonomna središča neodvisnega kulturnega ustvarjanja, socialnih politik družbenih gibanj in vseživljenjskega izobraževanja izven institucij, zato tudi razumejo prizadevanja mladih kulturnic in kulturnikov ter drugih uporabnic in uporabnikov po začasni rabi na novo ustanovljenega avtonomnega prostora. Upajo, da bo med začasnimi uporabniki in lastnikom prišlo do dialoga za skupno rešitev nastale situacije, prizadevali pa si bodo za oblikovanje ustreznih ukrepov, ki bodo dolgoročno razreševali tako prostorske stiske ustvarjalcev kot generacijski prepad na polju kulture.

Iz kabineta predsednika vlade
smo prejeli odgovor, da so na naša vprašanja že odgovorili na ministrstvu za kulturo, ljubljanski župan Zoran Janković pa bo svoje videnje dogodkov predstavil na današnji tiskovni konferenci. 

Priporočamo