Z novembrom je začela veljati odredba o omejitvi uporabe ceste v dolino Vrata, ki zmogljivost prometne obremenjenosti doline z motornimi vozili omejuje na največ 195 vozil. Županja občine Kranjska Gora Henrika Zupan je ob tem dejala, da je žal očitno samo zapornica tista, ki bo lahko uravnavala število motornih vozil v dolini, saj obiskovalci objavljenih obvestil brez fizične zapore ceste niso upoštevali. Tako se je dogajalo, da je v dolini naenkrat parkiralo tudi več kot 300 vozil.

Med 16. marcem in 14. junijem ter med 16. septembrom in 15. novembrom bo za osebna vozila prva ura parkiranja v dolini brezplačna, vsaka nadaljnja bo stala dva evra, dnevno parkiranje do 24. ure pa 15 evrov. Med 15. junijem in 15. septembrom bo parkirnina po prvi brezplačni uri stala štiri evre na uro, dnevna 20. Med 16. novembrom in 15. marcem bo parkiranje za zapornico brezplačno, vstop v dolino pa bo mogoč do dopustnega števila motornih vozil in dokler vzdrževalec ceste te zaradi zimskih razmer ne bo zaprl.

V poletnem obdobju bo občina Kranjska Gora še naprej zagotavljala brezplačni javni avtobusni prevoz v Vrata, vozila pa medtem obiskovalci lahko pustijo na cenovno dostopnejših parkiriščih zunaj doline Vrata, v Mojstrani.

Omejitev vstopa na območje za zapornico ob tem ne velja za stanovalce, ki živijo za zapornico, lastnike zemljišč, turiste, nastanjene v nastanitvenih objektih v dolini, zaposlene v objektih, dostavo ter reševalne in druge intervencijske službe pri opravljanju nalog. Izjeme za vstop v dolino Vrata pridobijo posebno dovolilnico, ki jo izda upravljalec zapornice, kranjskogorska Komunala.

Med 15. junijem in 15. septembrom bo parkirnina po prvi brezplačni uri stala štiri evre na uro, dnevna 20 evrov.

Peticija z več tisoč podpisi

»Verjamemo, da sistem zapornic predstavlja veliko pridobitev za našo občino. Zmanjšano število avtomobilov v preobremenjeni dolini Vrata bo pozitivno vplivalo na okolje in pripomoglo k ohranjanju neokrnjene narave,« pravijo na občini Kranjska Gora. Letos poleti je sicer dnevna parkirnina znašala 25 evrov, kar so zdaj na pobudo Planinske zveze Slovenije znižali na prej omenjenih 20 evrov. Med gorniki je medtem zakrožila spletna peticija s pozivom proti zaračunavanju cestnin in parkirnin v gorskem svetu.

Ivan Bohnec, avtor peticije, je v utemeljitvi zapisal, da so gore in naravne lepote del naše dediščine, državne ceste, ki vodijo v dolino Vrata, čez Vršič in na Mangartsko sedlo, pa že več kot stoletje javno dobro, dostopno vsem. »A danes se soočamo z zaskrbljujočimi praksami omejevanja tega dostopa s cestninami in parkirninami, ki jih zaračunavajo, kljub temu da so te ceste vzdrževane z našim davkoplačevalskim denarjem,« pravi.

V utemeljitvi je Bohnec zapisal, da morajo biti državne ceste dostopne vsem državljanom in da je zapiranje in pobiranje denarja na državnih cestah nezakonito. Za primer navaja tudi prakso iz tujine. »Podpiramo varstvo okolja in zmanjšanje prometnega kaosa, vendar ne na način, ki krši naše osnovne pravice dostopa do narave,« je zapisal in dodal, da smo Slovenci planinski narod, naše gore pa stoletja vir ponosa in narodne zavesti. Peticijo je do sedaj podpisalo več kot 4000 oseb. 

Priporočamo