Na pobudo japonskega veleposlaništva v Sloveniji so tudi v Kočevju zasadili drevored japonskih češenj. Dimnikarsko pot ob reki Rinži tako odslej krasi sakura park s tridesetimi okrasnimi drevesi, ki simbolizirajo pomlad, zaupanje, ljubezen, za Japonsko pa so predvsem simbol miru. Posadili so jih ob 30-letnici diplomatskih odnosov med Slovenijo in Japonsko ter v spomin na olimpijske in paraolimpijske igre v Tokiu leta 2020.

Japonska drevesa
kot jasno sporočilo

»Z drevoredom sakura košček japonske tradicije in optimističnega sporočila prebujanja življenja in prenove vnašamo tudi v naše okolje,« je ob odprtju parka dejal kočevski župan Vladimir Prebilič. »S projektom sakura potencialnim investitorjem pošiljamo tudi jasno sporočilo, da je občina Kočevje gospodarstvu prijazna občina.«

Sakura, kar je japonsko poimenovanje za češnjo, je eno najbolj priljubljenih dreves v deželi vzhajajočega sonca, cvetoče češnje so simbol japonskega naroda. Te so pred epidemijo na Japonsko vsako leto privabljale množice turistov. Drevoredi japonskih češenj že rastejo po številnih slovenskih krajih, med drugim tudi v Ljubljani ob Večni poti, kjer je že mogoče opazovati njihovo nežno cvetenje. Drevesa je Japonska podarila Sloveniji leta 1999, s čimer so simbolično odprli gospodarsko sodelovanje med državama.

Izmenjava mladih med državama

Trideset japonskih češenj v parku ob Rinži predstavlja tudi sodelovanje in prijateljstvo med Japonsko in občino Kočevje, ki se je poglobilo še zlasti po odprtju japonske tovarne Yaskawa v Kočevju aprila 2019. Po besedah japonskega veleposlanika Hiromičija Macušime tako drevored simbolizira posebno vez, ki se je vzpostavila najprej prav preko Yaskawe, letos pa se rojeva novo prijateljstvo med Kočevjem in japonskim mestom Fukui. Kot je dejal, bodo mladi iz obeh mest vzpostavili izmenjavo in spoznavali obe kulturi, s čimer se bo prijateljska vez še poglobila in morda rodila tudi nove uspešne zgodbe.

Nakup dreves je zagotovilo podjetje Yaskawa Slovenija, za zasaditev je poskrbela družba Slovenski državni gozdovi, slovensko-japonski poslovni svet pa je financiral postavitev spominske table ob parku. 

Priporočamo