Kot je v izjavi za javnost, ki je bila objavljena na spletni strani Občine Bohinj, zapisal Sodja, je bila podžupanja v razpisno komisijo za dodelitev pomoči za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva in gozdarstva v Občini Bohinj za leto 2023 imenovana kot strokovnjakinja z dolgoletnimi izkušnjami na področju kmetijstva in razvoja podeželja. "Njeno delo je bilo ves čas usmerjeno k strokovni in odgovorni obravnavi prijav, ki so ključne za trajnostni razvoj naše občine," je navedel Sodja.
Pojasnil je, da se je podžupanja v izogib morebitnemu nasprotju interesov zaradi sorodstvenega razmerja z eno od prijaviteljic iz postopka obravnave in vrednotenja njene vloge formalno izločila. Vendar je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ocenila, da bi se morala podžupanja izločiti iz celotnega postopka javnega razpisa in ne samo pri omenjeni vlogi. KPK ji je zaradi kršitve zakona izdala opomin in globo v višini 400 evrov.
Česa župan v izjavi ne omenja
Župna v izjavi za javnost ne komentira ugotovitev KPK, da je bil o navskrižju interesov svoje podžupanje v naprej seznanjen le ustno.
Prav tako Sodja v izjavi ne omenja, da je Monika Ravnik na istem sestanku, na katerem se je izločila pri točki odpiranja vlog, hkrati pri naslednji točki skupaj z vsemi ostalimi člani komisije glasovala, da se njeni snahi lahko dodeli višji znesek, ki ga v okviru javnega razpisa za leto 2023 lahko prejme posamezno kmetijsko gospodarstvo, saj je šlo za skupno naložbo večjega števila kmetijskih gospodarstev.
Poleg tega je Ravnik podpisana tudi pod potrdilo o vrednotenju in podajanju točk za vlogo njene snahe in se ni izločila na naslednjem sestanku o razpisu, ki ga je obravnaval KPK.
Župan meni, da Ravnik ni vplivala na končno odločitev
Sodja je prepričan, da podžupanja s svojim strokovnim prispevkom ni vplivala na končno odločitev na način, ki bi bil pristranski ali nepravičen, odločitev KPK pa sprejema in jo upošteva, tako v letošnjem letu tudi ni več članica razpisne komisije.
"Svoje delo jemlje resno in se trudi ravnati ne le v skladu z zakonom, temveč tudi z najvišjimi etičnimi standardi," je zagotovil župan. Ob tem je dodal, da občina vse postopke izvaja skladno z zakonom in si prizadeva za najvišjo možno raven transparentnosti ter zaupanja javnosti.
Kam so šla sredstva?
Pridobljena sredstva so namenili za nakup polagalca folije in prekopalnika oziroma priključka za izdelavo grebenov. Oba stroja sta na voljo vsem pridelovalcem, ki so pristopili k dogovoru, in ju lahko brezplačno uporabljajo pri svoji pridelavi.
Sodja je pojasnil tudi, da je postopek odpiranja vlog in vrednotenja vlog, ki so prispele na razpis, vodila sedemčlanska komisija, ki vloge pregleduje skladno z določili javnega razpisa. Sredstva so bila dodeljena skupni naložbi partnerjev pilotnega projekta, pri čemer je bila prijaviteljica zgolj nosilka prijave na javni razpis.
Investicija se je izvedla v okviru pilotnega projekta Vzpostavitev nove zelenjave in poljščin na območju Občine Bohinj, katerega nosilec in vodilni partner je Turizem Bohinj, vanj pa so vključeni Bohinjci, ki upravljajo površine za pridelavo zelenjave in poljščin.
Za izvedbo projekta je bil sklenjen tudi dogovor o medsebojnem sodelovanju, s katerim so podpisniki vzpostavili partnerstvo za izvajanje pilotnega projekta za prodajo gostinskim ponudnikom in prebivalcem na območju Bohinja.
Jože Sodja je prepričan, da podžupanja s svojim strokovnim prispevkom ni vplivala na končno odločitev o razpisu.