Na številnih točkah v mestu in na periferiji je bilo v minulih mesecih mogoče opaziti letake, na katerih je pisalo: »Po moje bi lahk' v Celju še kej ​ zrihtal', a ne?« Vprašanje je vzbudilo pozornost številnih občanov in občank. Ti so do konca februarja, ko so na celjski občini zaključili zbiranje predlogov v okviru participativnega proračuna Celje po moje, kot so poimenovali akcijo, oddali 251 projektnih predlogov, še dodatnih 16 pobud so prispevali mladi, stari med 15 in 29 let.

250.000 € bo v prihodnjem letu Mestna občina Celje namenila za projekte participativnega proračuna.

O projektih in predlogih bodo glasovali občani

»V zadnjih mesecih smo poleg zbiranja predlogov pripravili številne dodatne aktivnosti za čim boljše vključevanje občanov, s katerimi smo predstavljali prednosti participativnega proračuna. Tri delovna srečanja smo pripravili s predstavniki krajevnih skupnosti in mestnih četrti, predstavili smo ga na mestnem svetu in svetih ožjih delov krajevnih skupnosti, delovnim telesom in klubom svetnikov. Sočasno smo izvedli devet javnih delavnic za pripravo predlogov projektov, ki se jih je udeležilo 160 ljudi, in deset javnih predstavitev modela participativnega proračuna, ki so pritegnile skupaj 190 udeležencev,« pove Alja Tihle, strokovna sodelavka za odnose z javnostmi MOC.

Participativni proračun je orodje, s katerim lahko prebivalci predlagajo projekte, glasujejo zanje in tako skupaj oblikujejo prostor, ki odraža želje in potrebe skupnosti. »Strateški cilj naše občine je biti mesto po meri ljudi – mesto, kjer so občani slišani, njihove pobude pa upoštevane. S participativnim proračunom Celje po moje občankam in občanom tako omogočamo neposredno vključevanje v oblikovanje okolja, v katerem živijo,« pa pravi celjski župan Matija Kovač. In dodaja, da je zdaj čas za naslednji korak, pregled in vrednotenje predlogov, kar bosta občinska uprava in komisija za participativni proračun opravili do 30. maja. »Do takrat bodo pregledani vsi predlogi, preverili bomo, kateri projekti so v pristojnosti občine, in predvsem, ali so izvedljivi v letu 2026. Skladni morajo biti z zakonodajo, prostorskimi akti in finančnimi omejitvami, preverili bomo, ali njihova vrednost ustreza določenim finančnim okvirjem, od 1000 do 30.000 evrov. Projekti, ki bodo ustrezali vsem kriterijem, bodo 18. junija uvrščeni na glasovanje, občanke in občani pa bodo odločili, katere pobude naj bodo izvedene prihodnje leto,« razloži Alja Tihle. MOC je za izvedbo participativnega proračuna v prihodnjem letu namenila 250.000 evrov, ki jih bodo razdelili med osem območij, vsakemu bo za projekte dodeljenih 30.000 evrov. Posebej bo 10.000 evrov namenjenih mladim med 15. in 29. letom. 

Priporočamo