Kranj. Prebivalci Kranja so se sredi letošnjega maja razveselili odprtja težko pričakovanega osrednjega mestnega parka, ki so ga uredili na več desetletij zapuščenem, degradiranem območju med Gosposvetsko ulico in Bleiweisovo cesto ter poimenovali po znamenitem Kranjčanu Janezu Bleiweisu. Kranjski župan Matjaž Rakovec je ob slavnostni otvoritvi poudaril, da je s svojimi 7500 kvadratnimi metri, od katerih je 5000 kvadratnih metrov zelenih površin, to največji park v mestu in da ga bodo v prihodnje še razširili.
Občina je namreč podpisala pogodbo za nakup sosednje propadajoče vile in od ministrstva za kulturo in Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije prejela dovoljenje, da objekt poruši. Rušitvena dela naj bi začeli še letos, v parku, kjer so poleg nove ozelenitve in zasaditve tudi veliko otroško igrišče, orodja za vadbo, klopi in pitnika, pa se je morala občina že v začetku junija lotiti tudi popravljalnih del. Vandali so namreč polomili eno od otroških igral, popraviti pa je bilo treba tudi betonske plošče in asfaltne površine na kolesarski stezi, zaradi česar so bili deli parka začasno zaprti.
Včeraj pa je obiskovalce Bleiweisovega parka pričakalo novo žalostno presenečenje – na vhodih v park so bili namreč nameščeni trakovi, ki označujejo prepovedan vstop, in obvestilo, da park začasno ni v uporabi.
Brez uporabnega dovoljenja
Na občini so pojasnili, da so po prijavi občana pred dnevi prejeli odločbo gradbene inšpekcije Inšpektorata RS za naravne vire in prostor, ki je ugotovila, da park nima uporabnega dovoljenja. Ker bodo odločbo v celoti upoštevali, so na občini zaprli dostop do Bleiweisovega parka, ki ga občani do nadaljnjega ne smejo uporabljati.
Na kranjsko upravno enoto že vložili vso potrebno dokumentacijo za pridobitev uporabnega dovoljenja, ko bodo prejeli izdano dovoljenje, pa bodo v skladu z odločbo gradbene inšpekcije vnovič odprli dostop do parka. »Bleiweisov park je bil zgrajen v skladu z gradbenim dovoljenjem ter ob upoštevanju vseh varnostnih standardov in certifikatov. Kmalu po odprtju je občina poskrbela še za nekatere izboljšave in popravila, park se tudi redno vzdržuje,« so poudarili na občini. Dodali so, da bodo na upravni enoti zaprosili, da bi lahko občani še pred pridobitvijo uporabnega dovoljenja uporabljali vsaj pešpot v parku.
Župan je povedal, da močno obžaluje, da so bili primorani zapreti največji park v mestu, ki so ga občanke in občani vzeli za svojega. »Žal so bili postopki pridobivanja vse potrebne dokumentacije za izdajo uporabnega dovoljenja zelo dolgi. Šele pred kratkim smo od izvajalca del pridobili projekt izvedenih del, kar je ključni dokument, da smo sploh lahko vložili vlogo za uporabno dovoljenje. Močno upam, da bo upravna enota čim prej izdala uporabno dovoljenje in bomo park v zadovoljstvo vseh uporabnikov spet lahko odprli,« se je občankam in občanom opravičil Matjaž Rakovec.
V Železnikih začasno odprli nedokončano cesto
Nekaj podobnega se je zgodilo tudi v Železnikih. Konec minulega tedna, ko so v občini Železniki potekali čipkarski dnevi in reli, so sprostili promet po novozgrajeni obvoznici, ki pa še ni zaključena. Na ministrstvu za infrastrukturo so bili zgroženi. Javnost so obvestili, da projekt nima komisijskega in tehničnega pregleda ter dovoljenja za predajo ceste v promet oziroma uporabo ceste. O tem, da je občina brez pooblastil in v nasprotju z zakonskimi predpisi odprla državno obvozno cesto in omogočila promet po njej, so obvestili tudi inšpektorat za infrastrukturo.
Župan Železnikov Marko Gasser je po poročanju nekaterih medijev, da je težko pričakovana obvoznica končno odprta, v izjavi na spletni strani občine poudaril, da ta ni odprta, ampak je bil promet zgolj začasno delno preusmerjen na obvoznico zaradi del na stari regionalni cesti.
»Pri izkopu na regionalni cesti za meteorno kanalizacijo se je porušil del brežine, zato je bil zaradi zagotovitve varnosti prometa s pomočjo koncesionarja promet začasno preusmerjen na gradbišče. Kljub različnim navedbam na družbenih omrežjih in v medijih občina Železniki ni odprla obvoznice, saj za to ni pristojna,« je pojasnil Gasser. Dodal je, da so na občini 11. junija ministrstvu poslali predlog programa slavnostnega odprtja in jih zaprosili za predlog termina odprtja, ki bi ga ministrstvo za infrastrukturo izvedlo v sodelovanju z občino.