S 1. februarjem bo javno podjetje Voka Snaga povišalo cene svojih komunalnih storitev. To pomeni, da bodo že marčevske položnice za oskrbo s pitno vodo, ravnanje z odpadno vodo in ravnanje z odpadki višje. Podražitev oskrbe s pitno vodo in ravnanja z odpadnimi vodami bodo najbolj občutili uporabniki, ki živijo v hišah, priklopljenih na kanalizacijo. Ti bodo mesečno plačali 3,66 evra več, kar pomeni za več kot 11,3 odstotka višjo ceno na položnici. Za uporabnike, ki živijo denimo v bloku in je ta priključen na kanalizacijo, bodo položnice mesečno višje za 2,01 evra oziroma za 9,7 odstotka. Podražitev vodovoda in kanalizacije bodo najmanj občutili uporabniki v objektih, ki imajo malo komunalno čistilno napravo ali greznico, kažejo podatki podjetja Voka Snaga. Ti bodo mesečno plačali 0,47 evra več.

Podražitve ne bodo za vse enake

Podražitev storitve ravnanja s komunalnimi odpadki bodo občani občutili različno, glede na to, v kakšnih objektih stanujejo, kako velike zabojnike imajo oziroma koliko jih imajo in kako pogosto jim Voka Snaga zabojnike prazni. Za stanovalce individualnih hiš, ki jim Voka Snaga mešane in biološke odpadke odvaža tedensko, bo mesečni strošek narasel za 4,92 evra oziroma za 17,3 odstotka. Kjer gre za odvoz odpadkov vsake tri tedne, bodo stanovalci hiš s februarjem plačevali 2,51 evra več, kar pomeni 15,7-odstotno podražitev. Mesečni strošek na občana, ki živi v bloku, kjer Voka Snaga zabojnike prazni tedensko, bo s februarjem višji za 1,4 evra oziroma za kar 19,6 odstotka. V blokih, kjer Voka Snaga zabojnike prazni na tri tedne, pa bo mesečni strošek na osebo višji za 1,12 evra oziroma za 18,9 odstotka. Uporabniki, ki stanujejo na območju s podzemnimi zbiralnicami, bodo po novem za odvoz odpadkov morali plačati 2,5 evra oziroma 18,6 odstotka več na stanovanje.

Polutnik je dejal, da so nove cene oblikovali v skladu z uredbo o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih gospodarskih javnih služb varstva okolja in da so pri izračunu upoštevali tudi poračun iz leta 2023, ki je znašal okoli 1,5 milijona evrov. Ravno ta poračun je po besedah župana Zorana Jankovića pripomogel k temu, da podražitve niso še večje. Polutnik je razložil, da so cene višje zaradi tega, ker se dražijo tako delovna sila in materiali kot tudi energenti.

S sežigalnico obljubljajo nižje cene za ravnanje z odpadki

Ob tem je Polutnik posebej izpostavil, da imajo pri ravnanju z ostankom mešanih komunalnih odpadkov vedno višje stroške, ker jih morajo prevzemniki na sežig voziti v tujino. V podjetju Voka Snaga letno ustvarijo za 80.000 ton tako imenovanih lahkih in težkih gorljivih frakcij, ki jih od javnega podjetja trenutno prevzemata družbi Saubermacher in Kostak. Vozita jih na sežig v tujino. Polutnik je dejal, da Voka Snaga trenutno za oddajo teh frakcij v povprečju plačuje 192 evrov na tono. Ta strošek raste zato, ker se nekatere države odločajo, da ne dovolijo več uvoza gorljivih frakcij iz tujine, kar pomeni, da se manjša krog sežigalnic, kamor Saubermacher in Kostak potencialno lahko odpeljeta odpadke na sežig.

»Nikoli ne vemo, kdaj bo še kdo zaprl dostop,« je Janković opozoril na to, da so pri ravnanju z ostankom komunalnih odpadkov odvisni od volje drugih držav. Zaradi teh okoliščin se Polutniku in Jankoviću gradnja sežigalnice v Ljubljani zdi še toliko bolj smiselna. Janković je celo prepričan, da bi Voka Snaga lahko na račun sežiga odpadkov v ljubljanski sežigalnici položnice za ravnanje z odpadki znižala za 20 odstotkov.

​Omrežnina za plin z novim letom višja

Z začetkom letošnjega leta je javno podjetje Energetika Ljubljana za 27 odstotkov povišalo ceno omrežnine za plinski distribucijski sistem. Direktor Energetike Samo Lozej je spomnil, da omrežnine za plinovodno omrežje niso dražili že od začetka leta 2018 oziroma da se je v vmesnem času celo nekoliko znižala. Za povprečno stanovanje se je z novim letom omrežnina povišala za okoli štiri evre na mesec oziroma dobrih 51 evrov na leto, vključno z davkom na dodano vrednost. Za povprečno hišo se je omrežnina na mesec zvišala za 8,5 evra oziroma za dobrih 100 evrov na leto, skupaj z davkom. Prve položnice z novo ceno omrežnine bodo uporabniki prejeli februarja.

V Energetiki so sicer izpostavili, da se letošnji skupni stroški oskrbe s plinom (torej omrežnina in dobava plina) za 41.000 gospodinjskih odjemalcev ne bodo bistveno spremenili, glede na lanskoletne dejanske skupne stroške. Pri tem gre za odjemalce, ki so priključeni na Energetikino plinovodno omrežje, hkrati pa jim Energetika plin tudi dobavlja. V javnem podjetju so razložili, da bodo letošnji skupni stroški omrežnine in dobave plina teh odjemalcev enaki ali celo nižji kot lanskoletni, ker je Energetika z začetkom letošnjega leta zemeljski plin pocenila. Podražitev omrežnin bo torej najbolj prizadela tiste uporabnike, ki so priključeni na plinovodno omrežje Energetike, plin pa kupujejo od katerega drugega dobavitelja.

Svetniki o podražitvi na pokopališčih

V ponedeljek bodo ljubljanski mestni svetniki odločali tudi o morebitnih podražitvah nekaterih storitev javnega podjetja Žale. To je predlagalo, da bi se cene grobnin s 1. marcem povišale za 15 odstotkov. Poleg tega bodo svetniki morali dati soglasje k predlogu, da se tudi 24-urna dežurna služba, ki jo opravlja javno podjetje Žale, podraži za 10 odstotkov. Tudi ta podražitev bi začela veljati s 1. marcem.

Priporočamo