»Vzroka za onesnaženje žal, kljub vsem naporom v zadnjih dneh, še nismo uspeli ugotoviti oziroma potrditi, zelo intenzivno pa ga iščemo. Trenutno stanje še ni neoporečno, zato še naprej veljajo ukrepi, ki smo jih že uvedli,« so v družbi Mercator komentirali trenutno stanje v objektu ljubljanskega Maximarketa, ki je pod njihovo upravo.

Kot smo že poročali, so v družbi Mercator prejšnji ponedeljek zaznali okužbo neznanega izvora med zaposlenimi in v skladu z internim protokolom izdali prepoved uporabe vode v prehrambne namene. Tako so jim svetovali tudi v JP Voka Snaga. Ugotovili so, da gre za napako v interni napeljavi, kar je povzročilo izbruh črevesnih bolezni zaradi fekalno onesnažene vode. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je prek posebne telefonske številke potrdil okužbo pri več kot 440 osebah, dve pa sta bili hospitalizirani.

Onesnažena voda v uporabi

V sredo malo po 12. uri so bili znani rezultati analize vode, odvzete v kavarni nasproti državnega zbora. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je ugotovil, da je voda fekalno onesnažena. Voka Snaga je ob 15.20 Nacionalni inštitut za javno zdravje obvestila o »težavah 16 zaposlenih v kavarni Maximarketa Ljubljana«. NIJZ je po prejemu prijave začel epidemiološko preiskavo, ki še traja, in obvestil pristojne inšpekcijske službe.

Na NIJZ so ob tem pojasnili, da »fekalno onesnažena pitna voda ni primerna za pitje, pripravo hrane, izvajanje osebne higiene, čiščenje površin, posode, pribora …«. Inšpektorat za hrano je do četrtka zvečer ugotovil, da se v objektu Maximarketa spoštujejo ukrepi za omejitev širjenja okužb – gostinski obrati so bili zaprti, prav tako oddelki v trgovini, kjer je bilo potrebno rokovanje s hrano.

Vzroka za onesnaženje žal, kljub vsem naporom v zadnjih dneh, še nismo uspeli ugotoviti. Trenutno stanje še ni neoporečno, zato še naprej veljajo ukrepi, ki smo jih že uvedli.

Mercator

Med prvim sumom, da je voda v objektu okužena, in odzivom inšpekcije so minili štirje dnevi. S policije so nam sporočili, da so z informacijami seznanjeni in da preverjajo, ali »obstajajo razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti«.

Simptomi trajajo teden dni

Tisti, ki so zaradi onesnažene vode zboleli, poročajo o hudih prebavnih težavah. Med njimi je tudi Miha Lobnik, ki je dejal, da je v sredo okoli 16. ure, torej štiri ure po objavi rezultatov analize, ki je pokazala na fekalno okužbo vodovoda, obiskal kavarno v družbi še treh oseb. Poudaril je, da jih osebje ni obvestilo o oporečni vodi. Njegova kolegica je šla na stranišče, kjer prav tako ni bilo nobenega opozorila. Na NIJZ so sicer pojasnili, da je upravljalec ali upravnik objekta odgovoren za pravočasno in jasno obveščanje uporabnikov o ukrepih omejitve ali prepovedi uporabe pitne vode – ne glede na to, ali gre za okvaro v javnem omrežju ali v interni vodovodni napeljavi. »Vsi štirje, ki smo bili tam, smo zboleli z enakimi simptomi, kot še dva znanca, ki sta bila tam v soboto in torek: slabost, driska, tudi vročina več dni, ostali trije tudi bruhanje,« je sporočil Lobnik in dodal, da še do včeraj ni popolnoma okreval. Izrazil je začudenje nad tem, da je lokal obratoval še po potrjeni okužbi v interni napeljavi in da se pristojne službe niso odzvale hitreje. 

Priporočamo