Medtem ko so na ljubljanski mestni občini znižali občinsko takso, ki so jo morali letos plačati najemniki javnih površin, na katerih so postavili zelene utice za peko in prodajo kostanja (kar kostanjepekov sicer ni spodbudilo, da bi merice pocenili, ampak so jih nekateri v primerjavi z lani še podražili za pol evra), pa najemnina za sejemske in gostinske hiške, ki bodo v mestu stale v času veselega decembra, tudi letos ostaja nespremenjena.
Na Bregu in Petkovškovem nabrežju bo v okviru prazničnega sejma razporejenih 34 sejemskih hišic, za katere bodo morali najemniki odšteti 1700 evrov najemnine, po nabrežjih in trgih Stare Ljubljane pa bo razporejenih še vsaj devetnajst malih in velikih gostinskih hišic, kjer bodo stregli predvsem kuhano vino ter drugo praznično pijačo in jedačo. Najemnina za male gostinske hiške se tudi letos giblje od 3000 do 6000 evrov, za velike pa od 10.000 do 15.000 evrov. Najdražja ostaja velika gostinska hiška na Cankarjevem nabrežju (15.000 evrov), najugodnejše so tri male gostinske hiške na Bregu (3000 evrov), gostinske hiške pa bodo stale še na Kongresnem trgu, Gallusovem nabrežju in Prešernovem trgu. Turizem Ljubljana najemnike že išče z javnim razpisom, prijave zbirajo do 25. oktobra.
Darila do 2., hrana in pijača do 6. januarja
Praznično razsvetljavo bodo v mestu letos prižgali 30. novembra, sočasno pa bodo izbrani najemniki odprli vrata zelenih sejemskih in gostinskih hišk. Na Bregu bo 31 sejemskih hišk, v Turizmu Ljubljana pa so letos sejemsko ponudbo razširili še na Petkovškovo nabrežje, kjer bodo postavili predvidoma tri sejemske hiške. Najemniki bodo tudi letos v sklopu sejma lahko prodajali predmete, ki so lahko priložnostna darila.
Sejemske hiške bodo v mestu stale do 2. januarja, do takrat bodo hrano in pijačo stregli tudi najemniki malih ali velikih gostinskih hišk na Bregu, Kongresnem trgu in Gallusovem nabrežju, medtem ko bodo gostinci v hiškah na Cankarjevem nabrežju in Prešernovem trgu obratovanje zaključili 6. januarja.
Še večji poudarek na lokalni ponudbi
Tudi letos v Turizmu Ljubljana ostajajo zvesti razpisnim pogojem, ki gostincem zapovedujejo, da hrane in pijače ne smejo ponujati s pomočjo spletne prodaje, prav tako pa naj bi izbrani gostinci hrano in pijačo stregli v okolju prijazni embalaži.
Če so morali najemniki malih gostinskih hišk v skladu z razpisnimi pogoji lani v svoji ponudbi zagotoviti eno jed z oznako Okusi Ljubljane, pa smejo letos prodajati le ozko izbrano gostinsko ponudbo iz nabora kulinarične ponudbe Okusi Ljubljana ter napitke. Najemniki velikih gostinskih hišk morajo, tako kot lani, tudi letos na svojem jedilnem listu zagotoviti vsaj eno jed z oznako Okusi Ljubljane.