Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) bo prodala svoje ustanoviteljske pravice v Zavodu ŠOUhostel oziroma v Hostlu Celica, ki deluje na Metelkovi ulici 8. To odločitev je včeraj izglasovala večina v študentskem zboru ŠOU v Ljubljani. Izhodiščna prodajna cena bo po besedah direktorja ŠOU v Ljubljani Andreja Klasinca 288.000 evrov. Kupca bodo iskali z javnim pozivom, ki ga bodo objavili na svoji spletni strani. Hostel bi radi prodali do začetka septembra.

Klasinc je prodajo ustanoviteljskih pravic v hostlu utemeljil z več razlogi. Avgusta se izteče najemna pogodba z Mestno občino Ljubljana, ki je večinska lastnica nekdanjega zapora. Poleg tega pa naj bi letos poleti občina postala 100-odstotna lastnica te nepremičnine, ker se s študentsko organizacijo že nekaj časa dogovarja o zamenjavi nepremičnin. V zameno za lastninski delež na nepremičnini na Metelkovi 8 bo ŠOU v Ljubljani od občine dobila prostore na Kersnikovi 4.

Strah pred povišanjem najemnine

»Ob povečanju lastniškega deleža občine lahko pričakujemo, da se bo proporcionalno povišala tudi najemnina, najverjetneje pa se bodo zaostrili tudi drugi najemni pogoji,« je pojasnil Klasinc. Zavod ŠOUhostel trenutno občini na leto plačuje slabih 80.000 evrov najemnine.

Klasinc je pojasnil, da je prodaja ustanoviteljskih pravic z ekonomskega vidika smiselna tudi zato, ker Hostel Celica v zadnjih letih zaradi povečane konkurence na trgu prenočišč dosega vedno slabše rezultate. Poleg tega bi bilo treba po 14 letih delovanja v objekt vložiti več kot 200.000 evrov za prenovo kopalnice, stavbno pohištvo, nadzor pristopa, klimatizacijo nekdanjih zaporniških celic in podobno.

Bo nekdo zaslužil na račun študentov?

Vendar vsi študentski poslanci z odločitvijo o takšni prodaji niso bili zadovoljni. Poslanec Študentskega društva Iskra Jure Novak se sicer strinja, da študentska organizacija ne potrebuje zavoda, ki s svojimi dejavnostmi ne prispeva k izboljšanju položaja študentov v Ljubljani. A način prodaje, predvsem pomanjkanje transparentnosti in hitenje, Novaku vzbujata sum, da bo vodstvo ŠOU v Ljubljani ustanoviteljske pravice prodalo pod ceno in da bo nekdo na račun študentskega denarja zaslužil.

Novak je pred odločanjem o prodaji želel videti bilance Zavoda ŠOUhostel, cenitveno poročilo, najemno pogodbo z občino in projekcijo razvoja turizma v prestolnici, na podlagi katerih je direktor napovedal padec prihodkov Hostla Celica. A Klasinc mu je odvrnil, da teh dokumentov h gradivu za študentske poslance ni priložil, ker se je bal, da bi ti dokumenti zakrožili v medijih, njihove napačne interpretacije pa bi lahko naredile škodo ŠOU.

»Gre za še eno v vrsti privatizacij uspešnih študentskih zavodov, ki so bili v prejšnjih letih postavljeni na noge z denarjem ljubljanskih študentk in študentov. Spomnimo na privatizacijo Modrega študentskega servisa in študentske potovalne agencije. V obeh primerih so največ iztržili nekdanji študentski funkcionarji,« je opozoril Novak, ki si ne želi ponovitve takšnih zgodb. Klasinc pa je te očitke zavrnil kot del predvolilne kampanje Študentskega društva Iskra, češ da se približujejo volitve v študentski zbor, ki bodo oktobra.

Če ne bo kupca, bo zavod ugasnil

Klasinc je na zasedanju študentov poslancev opozoril na možnost, da ŠOU v Ljubljani ne bo našel kupca za Zavod ŠOUhostel, saj bo občina morebitnemu kupcu predpisala pogoje dela v nekdanjem zaporu in najemnino. Če se na javni razpis ne bodo prijavili primerni kupci, si lahko ŠOU v Ljubljani zavod pripoji in dejavnosti hostla vključi v druge dele študentske organizacije. Toda Klasinc je bil jasen, da bodo ob morebitni pripojitvi zavoda k matični organizaciji vsi zaposleni v hostlu najverjetneje ostali brez službe.

Priporočamo